"Obawiam się o przyszłość tego ugrupowania". Prof. Kleiber o Porozumieniu
- Ludzie mają różne poglądy i wymieniają je między sobą. W tym przypadku przybrało to jednak zdumiewające rozmiary - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes PAN i redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze". Sąd koleżeński Porozumienia Jarosława Gowina podjął w sobotę decyzję w sprawie ośmiu polityków.
2021-02-13, 19:45
Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas, Michał Cieślak, Włodzimierz Tomaszewski, Karol Rabenda, Magdalena Błeńska, Paweł Skotarek i Andrzej Walkowiak zostali wyrzuceni z partii. Trzech z nich jest członkami rządu i wraz z usunięciem z partii stracili rekomendację Porozumienia do pełnienia tych funkcji.
Powiązany Artykuł
Sellin: padają deklaracje, że spór w Porozumieniu nie zagraża Zjednoczonej Prawicy
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jest zdziwiony skalą konfliktu w Porozumieniu. - Normalne jest, że w poszczególnych ugrupowaniach istnieją tarcia. Ludzie mają różne poglądy i wymieniają je między sobą. W tym przypadku przybrało to jednak zdumiewające rozmiary. Obawiam się o przyszłość Porozumienia, sprawa pewnie zakończy się w sądzie, który zdecyduje, czy Jarosław Gowin jest szefem partii - powiedział prof. Michał Kleiber.
Dodał, że ważniejsze jest wpływ zaistniałej sytuacji na Zjednoczoną Prawicę. - Porozumienie jest niezbędne do sejmowej większości. Wygląda na to, że gdyby któraś z frakcji (przyp red. Jarosława Gowina lub Adama Bielana) opuściła Zjednoczoną Prawicę, to rządzący mieliby kłopot. Zwolennicy Bielana wielokrotnie deklarowali przywiązanie do Zjednoczonej Prawicy. Natomiast wielki znak zapytania pojawia się w związku z grupą Gowina. Reakcja na sądowe rozstrzygnięcie może być różna. Ta grupa polityków niejednokrotnie miała inne zdanie niż cała Zjednoczona Prawica - tłumaczył były prezes PAN.
REKLAMA
Czytaj także:
- Dr Karnkowski: nie martwiłbym się o trwałość Zjednoczonej Prawicy i jej zdolność do rządzenia
- "Musi zdawać sobie sprawę, że jego byt polityczny nie funkcjonuje bez PiS". Piotr Kaleta o Gowinie
Porozumienie Jarosława Gowina sprzeciwiło się ostatnio projektowi podatku od reklam w mediach. - Ten projekt nie utrzyma się w tym kształcie. Będzie dyskutowany i zostanie zmodyfikowany. Nie przesądzałbym więc sprzeciwu partii Gowina. Na razie chodziło o wywołanie dyskusji, która jednak stała się przesadnie nerwowa. Natomiast idea jest niekwestionowana. Trzeba opodatkować wielkie koncerny. Wielkim wyzwaniem pozostaje jak przeprowadzić to zgodnie z prawem. Trzeba być dobrej myśli, że po modyfikacjach coś ważnego zostanie z tej ustawy. Obecna sytuacja jest absolutnie nie do zaakceptowania - stwierdził prof. Michał Kleiber. Jego zdaniem jednolite rozwiązania w tej sprawie powinny być wprowadzone na poziomie UE.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Michał Kleiber (były prezes PAN)
Data emisji: 13.02.2021
Godzina emisji: 18.33
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA