Prof. Boćkowski: pandemia częściowo ograniczyła działania terrorystów

- Ograniczyło to częściowo działania organizacji terrorystycznych, ale nie ograniczyło przemocy, nie ograniczyło innych zamachów na świecie, co widać przede wszystkim w Afryce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku na temat działalności terrorystów w trakcie pandemii.

2021-02-28, 09:49

Prof. Boćkowski: pandemia częściowo ograniczyła działania terrorystów
Prof. Daniel Boćkowski. Foto: PR24

Posłuchaj

Prof. Boćkowski o wpływie pandemii na terroryzm (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z danymi Europolu w UE w 2019 r. utrzymywał się, trwający od 2016 r., spadek liczby zamachów i aktywności organizacji terrorystycznych, z wyjątkiem ugrupowań skrajnie prawicowych. Według raportu PISM możliwości działania tych organizacji dodatkowo ograniczyła pandemia koronawirusa.

"W wyniku pandemii pogłębią się strukturalne problemy w sąsiedztwie Europy, a w samej UE spodziewany jest kryzys gospodarczy. Takie warunki mogą sprzyjać aktywności ekstremistów (np. islamskich lub skrajnie prawicowych), co w perspektywie długoterminowej zwiększy zagrożenie terroryzmem dla UE" - napiasano w raporcie PISM.


Posłuchaj

Prof. Boćkowski o wpływie pandemii na terroryzm (Temat Dnia/Gość PR24) 24:32
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

znicze pap arch 1200 .jpg
Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Zdaniem prof. Boćkowskiego "bioterroryzm jest narzędziem trudnym do wykorzystania, ale narzędziem, które jest niezwykle skuteczne". - W przypadku COVID-19 terroryści świadomi zagrożeń i tego, że to też jest dla nich niebezpieczne raczej zalecali powściągliwość, mniejszą mobilność, mniej działań, które mogłyby narazić ich interesy - zauważył.

REKLAMA

Przypomniał, że pojawiały się pomysły, aby ochotnicy zakażeni wirusem roznosili go po świecie. - COVID-19 jest na swój sposób nieprzewidywalny jeżeli chodzi o zakażenia, więc (...) te pomysły o ewentualnym zakażaniu się zamachowców, po to, by roznieść wirusa, zostały ograniczone - zaznaczył profesor.

Podkreślił jednak, że "zagrożenie terrorystyczne jest zawsze, dlatego że wiąże się z transmisją ideologii". - Te ideologie są czynnikami, które mają z czasem motywować - powiedział.

Czytaj także: 

- Mieliśmy lockdowny, obostrzenia, wiele tego typu działań i bardzo mało ludzi w przestrzeniach publicznych, więc siłą rzeczy ilość zamachów drastycznie się zmniejszyła - zauważył prof. Boćkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: prof. Daniel Boćkowski (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 9.06

itom/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej