Prof. Boćkowski: pandemia częściowo ograniczyła działania terrorystów
- Ograniczyło to częściowo działania organizacji terrorystycznych, ale nie ograniczyło przemocy, nie ograniczyło innych zamachów na świecie, co widać przede wszystkim w Afryce - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku na temat działalności terrorystów w trakcie pandemii.
2021-02-28, 09:49
Posłuchaj
Zgodnie z danymi Europolu w UE w 2019 r. utrzymywał się, trwający od 2016 r., spadek liczby zamachów i aktywności organizacji terrorystycznych, z wyjątkiem ugrupowań skrajnie prawicowych. Według raportu PISM możliwości działania tych organizacji dodatkowo ograniczyła pandemia koronawirusa.
"W wyniku pandemii pogłębią się strukturalne problemy w sąsiedztwie Europy, a w samej UE spodziewany jest kryzys gospodarczy. Takie warunki mogą sprzyjać aktywności ekstremistów (np. islamskich lub skrajnie prawicowych), co w perspektywie długoterminowej zwiększy zagrożenie terroryzmem dla UE" - napiasano w raporcie PISM.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów
Zdaniem prof. Boćkowskiego "bioterroryzm jest narzędziem trudnym do wykorzystania, ale narzędziem, które jest niezwykle skuteczne". - W przypadku COVID-19 terroryści świadomi zagrożeń i tego, że to też jest dla nich niebezpieczne raczej zalecali powściągliwość, mniejszą mobilność, mniej działań, które mogłyby narazić ich interesy - zauważył.
REKLAMA
Przypomniał, że pojawiały się pomysły, aby ochotnicy zakażeni wirusem roznosili go po świecie. - COVID-19 jest na swój sposób nieprzewidywalny jeżeli chodzi o zakażenia, więc (...) te pomysły o ewentualnym zakażaniu się zamachowców, po to, by roznieść wirusa, zostały ograniczone - zaznaczył profesor.
Podkreślił jednak, że "zagrożenie terrorystyczne jest zawsze, dlatego że wiąże się z transmisją ideologii". - Te ideologie są czynnikami, które mają z czasem motywować - powiedział.
Czytaj także:
- Atak w Lugano. Szwajcarska policja: zdarzenie miało podłoże terrorystyczne
- Albańczyk, sympatyk Państwa Islamskiego. Nowe informacje o zamachowcu z Wiednia
- Mieliśmy lockdowny, obostrzenia, wiele tego typu działań i bardzo mało ludzi w przestrzeniach publicznych, więc siłą rzeczy ilość zamachów drastycznie się zmniejszyła - zauważył prof. Boćkowski.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: prof. Daniel Boćkowski (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 9.06
itom/pr24
REKLAMA