more_horiz

Odbudowa gospodarki. Prof. Mączyńska: UE chce zharmonizować cele gospodarcze, społeczne i ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 18:40
- UE kładzie akcent na zharmonizowanie celów gospodarczych, społecznych i ekologicznych. Temu ma służyć też Krajowy Plan Odbudowy. Ukierunkowany jest przede wszystkim na uporanie się ze skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa - powiedziała w Polskim Radiu 24 o założeniach planu odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek Projekt Krajowego Planu Odbudowy po pandemii koronawirusa. Opiera się on o wykorzystanie funduszy unijnych, które trafią do naszego kraju w ramach obowiązującego budżetu Wspólnoty. Do 2026 roku Polska otrzyma niemal 24 miliardy euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 miliardy euro w formie ewentualnych pożyczek. Premier otworzył konsultacje społeczne planu.

gospodarka1200.jpg
Pomysły na odbudowę gospodarki. Publicysta: próbujemy znaleźć receptę, pracując na żywym organizmie

Harmonizacja

Gość Polskiego Radia 24 powiedziała, że konsultacje dotyczące Krajowego Planu Odbudowy mają za zadanie przygotować projekty, które będą zbieżne z założeniami Unii Europejskiej. - Konsultacje są prowadzone po to, aby przygotować projekty, które umożliwią wykorzystanie środków europejskich. Warto przypomnieć, że jest to łącznie 58 mld euro, a w tym bezzwrotnych środków jest 23,8 mld euro. Jest to bardzo duża kwota, a wymogi Unii wobec tego programu zostały podzielone na 6 grup - powiedziała.

- UE kładzie akcent na zharmonizowanie celów gospodarczych, społecznych i ekologicznych. Temu ma służyć też Krajowy Plan Odbudowy. Ukierunkowany jest przede wszystkim na uporanie się ze skutkami kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Plan poprzedzony diagnozą o stanie gospodarki i dziurach jakie powstały w wyniku pandemii. Jest to ważna podstawa do dalszych kroków - zaznaczyła.

Czytaj także:

Profesor podkreśliła także, że pierwszorzędnym celem tego programu jest zażegnanie obecnego kryzysu, a w dalszej części przygotowanie się na kolejne tego typu wydarzenia. - Jeżeli gospodarka podlega chorobom, to pierwszą rzeczą jest uzdrowienie. Te procesy mogą trwać długo, bo jeszcze wiele może się zdarzyć. Na szczęście pojawiają się szczepionki i jest to bardzo dobry sygnał. Oprócz działań polegających na poprawie zdrowia społeczeństwa, muszą być prowadzone także te wobec gospodarki - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:22 PR24_mp3 2021_02_28-18-06-12.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o Planie Odbudowy ("Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 18:06

dz

Zobacz także

Zobacz także