more_horiz

Ekspert: dla Rosji kluczowymi państwami są Białoruś i Kazachstan

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 16:16
- Rosja ma dziś ograniczone zasoby i możliwości, czego świadomość mają rosyjskie elity, w związku z tym państwo to nie może iść tak szerokim frontem, jak 15 czy 20 lat temu. Według Timofieja Bardaczowa powinna wybierać sobie kluczowe kraje z punktu widzenia geografii bezpieczeństwa oraz interesów - powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: ID1974/ Shutterstock

Timofiej Bardaczow, dyrektor programowy Klubu Wałdajskiego, nakreślił nowe zasady rosyjskiej polityki wobec krajów tzw. bliskiej zagranicy.

Kreml free 1200 zima
Rzecznik Kremla: sankcje UE i USA to ingerencja w sprawy wewnętrzne kraju, będzie odpowiedź

- Zmiana ta sprowadza się w zasadzie do jednego. Rosja ma dziś ograniczone zasoby i możliwości, czego świadomość mają rosyjskie elity, w związku z tym państwo to nie może iść tak szerokim frontem, jak 15 czy 20 lat temu. Powinna wybierać sobie kluczowe kraje z punktu widzenia geografii bezpieczeństwa oraz interesów. Bardaczow wskazał, że absolutnie istotnymi państwami dla Rosji jest Białoruś i Kazachstan - zaznaczył Marek Budzisz.

Posłuchaj
23:39 PR24_mp3 2021_03_08-15-33-01.mp3 Marek Budzisz o polityce międzynarodowej Rosji ("Temat dnia/Gość PR24")

Znaczenie Białorusi jest o tyle ważne, że w przypadku powodzenia rewolucji antyłukaszenkowskiej potencjalnie wrogi obóz NATO i jego wojskowe instalacje będą niewiele ponad 200 km od Moskwy.

- Natomiast w przypadku Kazachstanu, wszystkie szlaki komunikacyjne łączące Rosję z centralną Syberią biegną w niewielkiej odległości od granic właśnie tego kraju. Dlatego mogłoby się okazać, że w najgorszym dla państwa rosyjskiego scenariuszu, ktoś, kto kontrolowałby Kazachstan, kontrolowałby komunikację Rosji i Syberii. To mogłoby doprowadzić do utraty tego obszaru przez Rosjan, a zdaniem Bardaczowa, jej posiadanie decyduje o tym, że jego kraj może uchodzić za mocarstwo - wyjaśnił Budzisz.

Więcej w całej rozmowie.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 15.33

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także