"To Niemcy i Holandia będą tu hamulcowym". Europoseł PiS o Funduszu Odbudowy UE

- W Niemczech, Holandii, Szwecji, Austrii mówią: "no jak to, my mamy być bankomatami dla tych, krajów, które gospodarczo zachowywały się w ostatnich latach bardzo różnie, a pandemia udowodniła, że ich gospodarki są po prostu słabe?" - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.

2021-03-15, 19:02

"To Niemcy i Holandia będą tu hamulcowym". Europoseł PiS o Funduszu Odbudowy UE
Bogdan Rzońca. Foto: PR24/RB

Fundusz Odbudowy zaproponowany przez Unię Europejską ma na celu wsparcie odbudowy gospodarek po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Bruksela wciąż czeka na jego akceptację przez państwa członkowskie. Polski rząd zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął.

Powiązany Artykuł

shutterstock europarlament free parlament europejski free 1200.jpg
Zbigniew Kuźmiuk: Polska nie będzie przeszkodą w powstaniu Funduszu Odbudowy

Jak poinformował Bogdan Rzońca, w Europarlamencie ten temat wywołuje "zgrzyty". - W Niemczech, Holandii, Szwecji, Austrii mówią o tym: no jak to, my mamy być bankomatami dla Hiszpanii, Włoch, Grecji, tych krajów, które gospodarczo zachowywały się bardzo różnie w ostatnich latach, a pandemia udowodniła, że ich gospodarki są po prostu słabe? - mówił gość PR24. 

Europoseł zaznaczył, że takie wątpliwości towarzyszą nie tylko politykom z konserwatywnych ugrupowań. - Słyszałem przedstawicieli różnych grup z Holandii czy ze Szwecji, mówiących właśnie, że trzeba się dobrze zastanowić, czy zatwierdzić ten plan odbudowy, czy udzielić tej pożyczki, pytających kto ją będzie spłacał, kto na tym skorzysta - mówił rozmówca i dodał, że "to nie Polska jest w 100 proc. hamulcem w tej materii, tylko właśnie te inne kraje".

Czytaj także:

Posłuchaj

Bogdan Rzońca o Funduszu Odbudowy UE ("Temat dnia/Gość PR24") 13:27
+
Dodaj do playlisty

Proces wprowadzania planu

Powiązany Artykuł

forum michał dworczyk 1200.jpg
Ratyfikacja dot. Funduszu Odbudowy. Szef KPRM: będzie głosowana zwykłą większością

- Unia ma na razie szlachetne zamiary i oczywiście czeka na to, aby wszystkie kraje przegłosowały akceptację planu odbudowy. Jak to się stanie to dopiero wtedy będzie można wypuścić obligacje - mówił Bogdan Rzońca. Polityk wyjaśnił, że "zostaną one wykupione przez banki, a potem będziemy musieli zwracać ten dług po 2027 roku". 

- Trzeba będzie stworzyć nowy system podatkowy dla Unii Europejskiej - zaznaczył gość PR24. Jak poinformował - obecnie trwa na ten temat dyskusja. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Gość: Bogdan Rzońca (PiS)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 17.35

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej