Prof. Panfil o publikacji "Kuriera Lubelskiego": trudno uwierzyć, że coś takiego mogło zostać stworzone
- Być może było to spowodowane chęcią przypodobania się pracodawcy. Dlaczego ktoś mógł napisać, że żołnierze niemieccy, stacjonujący w Zamościu, pilnowali porządku. To się w głowie nie mieści. Jest to chyba efekt tego, że "Kurier Lubelski" był własnością niemieckiego wydawcy - powiedział prof. Tomasz Panfil, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
2021-03-27, 18:20
"Kurier Lubelski", należący do wydawnictwa Polska Press, opublikował w galerię zdjęć żołnierzy stacjonujących w Zamościu w latach 1939-1945. Podkreślano, że wiedli oni spokojne życie: "spacerowali korzystając z uroków m.in. zamojskiego rynku czy parku".
Powiązany Artykuł
ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Twórcy chcą odwołać się od wyroku
Nie wspomniano jednak, że chodziło o Niemców, którzy w 1939 r. najechali Polskę. Artykuł wywołał burzę w internecie. Najpierw zmieniono jego treść, a potem zupełnie usunięto.
Posłuchaj
- Udało się to dość szybko usunąć wspólnym wysiłkiem osób, które w pierwszym odruchu nie chciały w to uwierzyć. Otrzymywałem zwrotne komunikaty od znajomych dziennikarzy, których informowałem o tym fakcie, by podnieść larum. Najczęściej brzmiały one: "żartujesz?", "to fejk", "to niemożliwe". Udowodniliśmy, że kiedy jest wspólny wysiłek, to można zrobić coś dobrego - podkreślił prof. Tomasz Panfil.
Historyk nie może wyjść ze zdziwienia, że ktoś w XXI wieku mógł w Polsce dopuścić do czegoś takiego. - Być może było to spowodowane chęcią przypodobania się pracodawcy. Dlaczego ktoś mógł napisać, że żołnierze niemieccy, stacjonujący w Zamościu, pilnowali porządku? To się w głowie nie mieści. Jest to chyba efekt tego, że "Kurier Lubelski" był własnością niemieckiego wydawcy - zaznaczył.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Tomasz Panfil, historyk z KUL oraz IPN
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 17.41
Polskie Radio 24/db
REKLAMA