more_horiz

Jarosław Sellin: czas reżimu Łukaszenki jest policzony

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:41
- To, co dzieje się od sierpnia ubiegłego roku, pokazuje, że ta władza jest odrzucana przez społeczeństwo. Przyniesie to w końcu takie efekty jak w Polsce w latach 80. - powiedział o sytuacji za naszą wschodnią granicą Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: PR24/AK

W sobotę funkcjonariusze białoruskich służb uniemożliwili zorganizowanie w Mińsku demonstracji upamiętniającej 103. rocznicę ogłoszenia niezależności Białorusi. Zatrzymanych zostało co najmniej 245 osób, które chciały świętować jubileusz proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Tymczasem tylko w piątek skazano 150 osób, głównie zatrzymanych podczas pierwszego dnia obchodów - 25 marca. Większość otrzymała kary kilkunastu dni aresztu.

mińsk białoruś free 1200
Białoruski działacz: terror Łukaszenki uderza teraz w Polaków, represje nie ustaną, póki ten reżim trwa

"Czas jest policzony"

Zdaniem Jarosława Sellina czas reżimu na Białorusi powoli dobiega końca. Ma to być efekt powszechnej niechęci społeczeństwa do tamtej władzy. - Moim zdaniem czas reżimu Łukaszenki jest policzony. To, co dzieje się od sierpnia ubiegłego roku, pokazuje, że ta władza jest odrzucana przez społeczeństwo. Przyniesie to w końcu takie efekty jak w Polsce w latach 80. Wtedy też reżim się bronił, wprowadził stan wojenny, ale po 10 latach musiał się cofnąć, bo całe społeczeństwo ich odrzucało - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że należy prowadzić mądrą politykę i pomagać białoruskiemu społeczeństwu. - Trzeba wspierać niezależne działania społeczeństwa białoruskiego. Wolne media, które próbują tam egzystować, czy emigrację polityczną. Z pozoru może wydawać się to bezsilnością, ale w dłuższej perspektywie przyniesie efekty - powiedział.

- Powinniśmy także składać Białorusi oferty. Pokazać Łukaszence, że jeżeli zmienią swój kurs polityczny i przestaną prześladować swój naród, to jest możliwość bliskiej współpracy ze światem Zachodu i wsparcia gospodarki oraz podniesienia poziomu życia. Na razie mamy możliwość wprowadzania sankcji, które powinny być bardzo dotkliwe - dodał.

Posłuchaj
13:13 PR24_mp3 2021_03_29-07-07-14.mp3 Jarosław Sellin o sytuacji na Białorusi ("24 pytania")

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 07.07

dz

Zobacz także

Zobacz także