Burze z gradem i ulewny deszcz. Żółte i pomarańczowe alerty w całym kraju
Ostatni dzień tygodnia będzie cieplejszy, jednak upłynie pod znakiem burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami. Alerty obowiązują w całym kraju.
2025-07-13, 08:25
Gwałtowna pogoda w niedzielę
Najsilniejsze burze przejdą przez województwa śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Dla tych województw meteorolodzy wydali ostrzeżenia drugiego, wyższego, stopnia (kolor pomarańczowy). Mieszkańcy tych regionów powinni spodziewać się ulewnych deszczy - miejscami może spaść do 50 litrów na metr kwadratowy. Opadom będzie towarzyszył silny wiatr, którego prędkość może dochodzić do 85 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad.
W pozostałych regionach Polski burze będą słabsze. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. (żółty kolor alertów). Suma opadów nie przekroczy 30 litrów na metr kwadratowy, z kolei prędkość wiatru - 75 kilometrów na godzinę. Według obecnych prognoz (stan na godzinę 8.00) wyładowania atmosferyczne pojawią się w całym kraju.

Burze zaczną się w godzinach popołudniowych. W północnej Polsce potrwają do wieczora, a na południu - do późnej nocy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z burzami wydało ostrzeżenia dla mieszkańców pięciu województw na południu kraju.
Jak zachować się w trakcie burzy?
Eksperci zalecają zachowanie szczególnej ostrożności podczas burzy - zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Oto najważniejsze wskazówki:
- Zostań w bezpiecznym miejscu - unikaj otwartych przestrzeni, drzew, słupów, wody i szukaj schronienia w budynku lub aucie.
- Odłącz elektronikę od prądu - zabezpiecz sprzęt przed przepięciami i nie korzystaj z urządzeń elektrycznych.
- Nie dotykaj metalowych przedmiotów i nie przebywaj przy oknach - to zmniejsza ryzyko porażenia.
- Jesteś w samochodzie? Nie wysiadaj - auto działa jak klatka Faradaya i chroni przed piorunami. W miarę możliwości zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu (nie pod drzewami) i przeczekaj burzę.
- W przypadku odpoczynku nad wodą - nie wolno kąpać się w czasie burzy. Natychmiast wyjdź z wody i poszukaj schronienia.
- Jesteś na szlaku górskim? W miarę możliwości zejdź jak najniżej. Unikaj cieków wodnych (które przenoszą ładunek elektryczny, np. po uderzeniu pioruna w szczyt góry). Jeśli nie możesz zejść niżej - usiądź na plecaku, złącz nogi, skul się i w tej pozycji przeczekaj burzę.
- Śledź aktualne komunikaty IMGW i RCB.
- "Nie dajmy się zaskoczyć burzy". Ekspert o górskich wycieczkach
- Nawałnice w Katalonii. Alerty burzowe dla kolejnych regionów
- Split sparaliżowany po burzy. Prom zatopił statek w porcie
Źródła: PolskieRadio24.pl/Polskie Radio/łl