X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Piotr Kruszyński: w przyszłym tygodniu pierwsze robocze posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:47
- Wprowadzenie instytucji sędziego pokoju będzie zmianą jakościową. Polski wymiar sprawiedliwości ma szereg wad. Wadliwość systemu powoduje, że postępowania ciągną się w nieskończoność. Instytucja sędziów pokoju przyspieszy postępowania. Będzie to również dodatkowa forma udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości - powiedział prof. Piotr Kruszyński.
Audio
  • Prof. Piotr Kruszyński o wprowadzeniu instytucji sędziego pokoju ("Temat dnia/Gość PR24")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zolnierek

- Polacy będą mieć wreszcie realny wpływ na sądy. Większość spraw mniejszej i średniej wagi będą rozstrzygać cieszący się zaufaniem społecznym sędziowie niezawodowi – sędziowie pokoju, wybierani w powszechnym i demokratycznym głosowaniu. Sędziowie zawodowi zostaną odciążeni, dzięki czemu dochodzenie sprawiedliwości przed sądami powszechnymi stanie się szybsze - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

andrzej duda.jpg
Prezydent: nie wykluczam zmiany konstytucji w przypadku wprowadzenia sędziów pokoju

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu ds. sędziów pokoju, którego przewodniczącym został prof. Piotr Kruszyński. Na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że pierwsze robocze posiedzenie zespołu planowane jest już na przyszły tydzień.

- Wprowadzenie tej instytucji będzie zmianą jakościową. Polski wymiar sprawiedliwości ma szereg wad. Wadliwość systemu powoduje, że postępowania ciągną się w nieskończoność. Instytucja sędziów pokoju przyspieszy postępowania - wskazał prawnik.

Posłuchaj
07:17 PR24_mp3 2021_04_14-11-09-32.mp3 Prof. Piotr Kruszyński o wprowadzeniu instytucji sędziego pokoju ("Temat dnia/Gość PR24")

Dodał, że będzie to również dodatkowa forma udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości. - Jestem zdania, że sędzią pokoju powinien być absolwent studiów prawniczych z odpowiednim stażem. Powinien też legitymować się poparciem społecznym, pochodzącym z powszechnych wyborów, a także apolitycznością - zaznaczył prof. Kruszyński.

- Jestem również przeciwny temu, by partie polityczne wysuwały kandydatów na sędziów pokoju. Nie powinni oni też prowadzić kampanii wyborczej, bo byłoby to zaprzeczeniem niezawisłości i niezależności - stwierdził.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju 
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 11.08

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju: chciałbym załatwić tę sprawę jak najszybciej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 13:51
- Na temat sędziów pokoju, niezwykle ważnej instytucji, (...) debatuje się od 2017 roku, czyli cztery lata już prawie mijają. I na razie niestety, poza dyskusjami na bardzo dużym poziomie ogólności, nic się tutaj nie dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju.
rozwiń zwiń