X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja frankowiczów. "Orzeczenia TSUE i SN zbliżą do ugodowego rozwiązania sporów"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:31
- Orzeczenia TSUE i SN są nam bardzo potrzebne. Potrzebujemy stabilizacji rozumianej jako przesądzenie pewnych spraw po to, aby umożliwić każdej stronie realną ocenę tego, co można uzyskać. Moim zdaniem to bardzo zbliży do znalezienia ugodowego rozwiązania tych sporów - powiedział o sytuacji kredytobiorców we frankach szwajcarskich dr Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Korneeva Kristina

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich zostało przełożone z 13 kwietnia na 11 maja. Na przesunięcie terminu wpłynęły dwa czynniki - pandemia COVID-19 w Polsce oraz planowany na 29 kwietnia wyrok TSUE w sprawie o kredyty frankowe.

kobieta pieniądze finanse 1200.jpg
Koronawirus wzmaga czujność finansową Polaków: mniej wydajemy, więcej oszczędzamy

"Orzeczenia potrzebne"

Dr Piotr Bodył-Szymala zwrócił uwagę na to, że część kredytobiorców już szuka sprawiedliwości w sądach. - Możemy powiedzieć, że w tej chwili powyżej 5 proc., ale mniej niż 10 proc., klientów banków to są kredytobiorcy frankowi, którzy poszukują rozwiązania swoich spraw w sądach. To jest taka skala spraw. Z perspektywy wyroków, których należy spodziewać się w tym czasie, 3 tygodnie oczekiwania w przypadku wieloletnich batalii to nie jest długo - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na konieczność rozwiązania tych sporów. Jego zdaniem przyniesie ono korzyści dla obu stron. - Orzeczenia TSUE i SN są nam bardzo potrzebne. Potrzebujemy stabilizacji rozumianej jako przesądzenie pewnych spraw po to, aby umożliwić każdej stronie realną ocenę tego, co można uzyskać. Moim zdaniem to bardzo zbliży do znalezienia ugodowego rozwiązania tych sporów - powiedział. 

- Jeżeli chodzi o trend sporów między frankowiczami a bankami, to sprawy sądzone raczej są na korzyść kredytobiorców. Jednak bardzo różnie wygląda to ze względu na typ kredytu, ponieważ są banki, które w kredytach zdenominowanych wygrywają ok. 70 proc. spraw - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
19:52 PR24_mp3 2021_04_16-13-08-29.mp3 dr Piotr Bodył-Szymala o sytuacji frankowiczów ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Piotr Bodył-Szymala (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu)
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 13:08

dz

Czytaj także

Pytania prawne dotyczące frankowiczów. Rozpatrzy je Izba Cywilna SN

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 21:53
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Manowska skierowała do całej Izby Cywilnej SN pytania prawne dotyczące spraw sądowych o kredyty frankowe. Uchwała Izby Cywilnej ujednolici orzecznictwo w sprawach frankowych, ma być podjęta 25 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raiffeisen Bank domaga się zwrotu pieniędzy od frankowiczów, którzy wygrali proces przed TSUE

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
Raiffeisen Bank domaga się od państwa Dziubaków, którzy wygrali sprawę przed TSUE, zwrotu zwaloryzowanego o inflację kapitału oraz kosztów poniesionych w związku z bezumownym korzystaniem z pieniędzy, po stwierdzeniu nieważności umowy o kredyt we frankach - podaje serwis prawo.pl. Umowa opiewała na 400 tys. złotych, bank żąda blisko dwa razy tyle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ugody frankowe będą "kosztowały" prawie 35 mld zł. To najniższy, szacowany koszt dla banków

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 15:13
Z analizy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że najniższy, szacowany dla banków koszt konwersji kredytów, zgodnie z wariantem zaproponowanym przez Przewodniczącego KNF, wyniesie 34,5 mld zł.
rozwiń zwiń