more_horiz

Rosyjskie wojska przy granicy z Ukrainą. Macierewicz: Moskwa chce wpłynąć na Berlin

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 14:53
- Rosja świadomie zwiększa napięcie i zagrożenie agresją właśnie po to, by wpłynąć na politykę niemiecką, ale nie sądzę, żeby to w jakikolwiek sposób mogło zakwestionować stanowisko Stanów Zjednoczonych - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON, poseł PiS i wiceprezes tej partii, pytany o koncentrację wojsk przy wschodniej granicy Ukrainy. 
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w piątek w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o eskalacji militarnego napięcia przez Rosję wzdłuż granic Ukrainy. Przywódcy rozmawiali o sytuacji na wschodniej granicy Ukrainy, przy której Rosja zgromadziła największe od 2014 roku siły wojskowe, ale też na Donbas, gdzie prorosyjskie oddziały eskalują napięcie. O działaniach Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski w ostatnich tygodniach rozmawiał m.in. z prezydentem Stanów Zjednoczonych, a także z sekretarzem generalnym NATO.

flota czarnomorska 1200 shutt.jpg
"Sprawdzian sił zbrojnych". Grupa jednostek rosyjskiej floty przepłynęła na Morze Czarne

- Kierunek działania administracji Joe Bidena (...) jest zupełnie jednoznaczny, jeśli chodzi o utrzymanie flanki wschodniej, o wsparcie Ukrainy, wsparcie Polski i zablokowanie imperializmu rosyjskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz. - Ze strony USA jest oczywista gotowość zablokowania agresji rosyjskiej i pokazania, że Stany Zjednoczone nie zgodzą się na żadną fragmentaryczną operację militarną przeciwko Ukrainie - podkreślił. 

Czytaj także: 

Pytany o komentarz do słów francuskiej prasy, która zarzuciła Macronowi że ten "nie chce prowokować Moskwy", gość "Tematu dnia" wskazał, że "to, że stanowisko Francji i Niemiec wobec imperializmu rosyjskiego jest dwuznaczne, to wiemy już od kilkunastu lat". - Gotowość do negocjowania, czy wręcz formowania bloku kontynentalnego od Francji po Chiny, była zademonstrowana na początku XXI wieku i to ciągle wisi nad geopolityką światową - przypomniał gość "Tematu dnia". - Sądzę, że pronatowska i proniemiecka polityka prezydenta Joe Bidena, który wyraźnie pragnie wzmocnić relacje wzajemne z Niemcami i z NATO, odegrają istotną rolę i sprawią, że przynajmniej Niemcy się w tej sprawie jednoznacznie opowiedzą po stronie USA - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że mówi "o sytuacji przed odejściem kanclerz Angeli Merkel". - Wszyscy są świadomi, że wewnętrzna sytuacja w Niemczech jest skomplikowana i jeżeli jesienią odejdzie pani kanclerz Merkel, to może dojść do bardzo głębokiego przekształcenia polityki niemieckiej - zaznaczył.

Zełenski i Macron PAP 1200.jpg
Tadeusz Iwański: słowa prezydenta Zełenskiego oznaczają zwrot w kierunku Zachodu

Jego zdaniem, "Rosja, świadoma tego stanu rzeczy zwiększa napięcie, zwiększa zagrożenie agresją właśnie po to, by wpłynąć na politykę niemiecką". - Nie sądzę, żeby to w jakikolwiek sposób mogło zakwestionować stanowisko Stanów Zjednoczonych. Konsekwencją będzie to, że USA będą musiały jednoznacznie oprzeć się na Europie Środkowej, bo Europa Środkowa, Międzymorze, to twardy sojusznik USA z racji geopolitycznych, podobnie, jak Stany Zjednoczone są naszym twardym sojusznikiem, także ze względów geopolitycznych - podkreślił Antoni Macierewicz.

Posłuchaj
22:59 Macierewicz--PR24_AAC 2021_04_17-13-06-24.mp3 Antoni Macierewicz o geopolityce sytuacji za wschodnią granicą Ukrainy ("Temat dnia"/ PR24)

W rozmowie więcej komentarza Antoniego Macierewicza do bieżącej sytuacji geopolitycznej świata i politycznej Polski. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz (były szef MON, poseł PiS i wiceprezes tej partii)

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 13.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem