Wyższość prawa polskiego nad unijnym. Prof. Gontarski: konstytucja jest prawem najwyższym
- Trzeba powiedzieć, że konstytucja jest prawem najwyższym. Nie wiadomo jednak, co zrobić z tym, że traktaty mówią, iż jeżeli nie wykonuje się wyroków TSUE, to on na wniosek Komisji Europejskiej może na kraje członkowskie nakładać srogie kary finansowe - powiedział o sporze prawnym prof. Waldemar Gontarski, specjalista prawa międzynarodowego.
2021-04-23, 13:34
TSUE wydał przełomowy wyrok. Prawo UE nie może kwestionować uprawnienia premiera do decydowaniu o tym, kto zostanie wskazany na stanowisko sędziego, nawet jeśli środowisko sędziowskie nie wskazało, ani nie poparło konkretnego kandydata. To oczywiście wyrok nie w sprawie Polski, ale Malty. TSUE wprost przyznał, że politycy mogą sami wybierać sędziów, że jest to zgodne z prawem UE.
Powiązany Artykuł
Przełomowy wyrok francuskiego sądu. Kaleta: tylko polska opozycja odrzuca suwerenność
"Brak zapisu w traktatach"
Prof. Waldemar Gontarski powiedział, że w prawie Wspólnoty nie ma zapisu mówiącego o wyższości prawa unijnego nad krajowym. - Problem jest taki, że nadrzędność prawa unijnego nad krajowym nie jest zapisana w traktatach. Istnieje dołożona do traktatu lizbońskiego deklaracja, która nie ma mocy prawnej. Ale nie ma przepisu, który by o tym stanowił - powiedział.
- Trzeba powiedzieć, że konstytucja jest prawem najwyższym, jednak nie wiadomo, co zrobić z tym, że traktaty mówią, iż jeżeli nie wykonuje się wyroków TSUE, to on na wniosek Komisji Europejskiej może na kraje członkowskie nakładać srogie kary finansowe - dodał.
REKLAMA
- TK zbada zgodność Traktatu o UE z polską konstytucją. Premier złożył wniosek
- TSUE: prawo UE nie zakazuje premierowi, decydowania o tym, kto zostanie wskazany na sędziego
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w całej sprawie chodzi także o szerszy kontekst. - Oczywiście Francuzom czy Niemcom łatwiej jest lekceważyć wyroki, bo są płatnikami netto. Jeśli na nas nałożono by kary finansowe, to mamy takie realia, że ciągle więcej dostajemy od UE, niż płacimy i wtedy te kary by nas bardziej dotknęły. Oczywiście oni płacą nam za to, że jeszcze przed przystąpieniem do UE uruchomiliśmy nasze rynki na ich potrzeby - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Waldemar Gontarski (ekspert prawa międzynarodowego)
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 13:08
dz
REKLAMA
REKLAMA