"Porządkuje pewne rzeczy". Dr Bodył-Szymala o orzeczeniu TSUE ws. frankowiczów
- TSUE przesądził parę istotnych rzeczy, m.in. to, że nieważność umowy jest ostatecznością (...) i sąd krajowy, wtedy, kiedy stwierdzi już nieważność jakiegoś postanowienia umownego, powinien zrobić wszystko, co rozsądnie zrobić można, żeby umowę utrzymać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bodył-Szymala ("Monitor Prawa Bankowego").
2021-04-29, 14:00
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w wydanym w czwartek orzeczeniu, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy. Była to odpowiedź na pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Gdańsku dotyczące wykładni przepisów dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Przed tym sądem toczyła się sprawa klientów jednego z banków, którzy skarżyli się na nieuczciwy charakter indeksacji kredytu hipotecznego do franka szwajcarskiego.
Powiązany Artykuł
Czy Polska powinna respektować decyzję TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN? Dziś decyzja TK
Ważne rozstrzygnięcia
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE należy postrzegać w kontekście wcześniejszych orzeczeń TSUE w sprawach kredytów frankowych i, jak dodał, to nie jest "przewrót kopernikański", ale mimo wszystko wyrok jest ważny, bo kilka rzeczy, niezwykle ważnych w tej sprawie, porządkuje. - Między innymi Trybunał pokazał, gdzie jest domena sądu europejskiego i gdzie jest właściwa kompetencja sądu krajowego - mówił dr Piotr Bodył-Szymala.
- Ale przesądził też parę innych rzeczy istotnych. Między innymi to - i uczulam, i zwracam na to uwagę - że nieważność umowy jest ostatecznością w świetle dyrektywy o niedozwolonych postanowieniach umownych i sąd krajowy, wtedy, kiedy stwierdzi już nieważność jakiegoś postanowienia umownego, powinien zrobić wszystko, co rozsądnie zrobić można, żeby umowę utrzymać - dodał ekspert.
REKLAMA
Podkreślił także, że TSUE stwierdził, że gdy sąd jednak zdecyduje się unieważnić taką umowę, to powinien zrobić to tak, by brać pod uwagę zarówno wolę konsumenta, jak i dobro banku.
- Ponad sto osób straciło łącznie 35 mln zł. Sąd wydał wyrok ws. twórczyni piramidy finansowej
- Wniosek premiera Morawieckiego do TK. Radosław Fogiel zdradza szczegóły
Powiązany Artykuł
Jest orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Wzmocniona linia ochrony konsumenta
Nadchodzące wyroki SN
Dr Piotr Bodył-Szymala wyjaśnił, że przesunięcie odpowiedzialności na sąd krajowy także jest niezwykle istotne, bowiem z rozstrzygnięcia TSUE wynika, że nawet jeśli to - skrajne i ostateczne - rozstrzygnięcie, jakim jest unieważnienie umowy, się przytrafi, "to o skutkach tego decyduje sąd krajowy".
- I to pokazuje, jak ważne są zbliżające się rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego - uchwała pełnej izby i rozszerzonego składu - mówił dalej, odnosząc się do zbliżających się 7 i 11 maja orzeczeń SN.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Piotr Bodył-Szymala ("Monitor Prawa Bankowego")
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 13.18
PAP/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA