more_horiz

Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Krzysztof Jabłonka: mamy powody do dumy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 20:00
- Polonia jest znana z tego, że nie wstydzi się flagi. Jak jest święto Konstytucji 3 maja to wywiesza się w Stanach Zjednoczonych polską flagę. Wtedy Amerykanie pytają Polaków co to za okazja? Jest czas powiedzieć, że "po Waszej, była nasza Konstytucja" - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
2 maja- Święto Flagi
2 maja- Święto FlagiFoto: Dziurek/Shutterstock

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.

Prof. Wojciech Roszkowski 1200.jpg
"Barwy biało-czerwone zaczynają nam grać w duszy". Prof. Roszkowski o majowych świętach narodowych

Gość audycji przypomniał o historycznej roli Polonii.

- Polonia fantastycznie zachowała się w I wojnę światową. Oglądałem jeszcze miejsca, gdzie Polacy amerykańscy nie mogli tworzyć obozów wojskowych, bo Stany Zjednoczone przystąpiły w 1917 roku, więc przez cały 1915, 1916 rok ćwiczyli po drugiej stronie wodospadu Niagara. Kanada z całym Imperium przystąpiła do wojny, chociaż oddzielnie wypowiadała ją Niemcom. Tam można było organizować polskie ośrodki, tam brzmiała polska pieśń i była polska flaga. Wtedy kilkadziesiąt tysięcy tychże naszych emigrantów przekroczyło Atlantyk i ruszyło do boju jako armia Hallera - zaznaczył Krzysztof Jabłonka. 

Jak podkreślił historyk, armia spełniła swoją nieprawdopodobną rolę. - Przywiozła do Polski ogromną ilość sprzętu: głównie czołgi, składane samoloty i ogromną ilość amunicji, którą Francuzi nam dali, przekonani, że już nie będą musieli dalej walczyć. To spowodowało, że ta armia była trzonem odrodzonego legionu - dodał Jabłonka. 


Posłuchaj
21:19 _PR24_AAC 2021_05_02-19-07-02.mp3 Krzysztof Jabłonka o roli Polonii ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych - 10 milionów. Inne duże skupiska są w: Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają też między innymi na - Litwie, Białorusi i Ukrainie.   

Więcej w nagraniu.        

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadzący: Piotr Wąż 

GośćKrzysztof Jabłonka (historyk)

Data emisji: 02.05.2021

Godz. emisji: 19.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także