X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Serwis Polskiego Radia o Konstytucji 3 maja. Kossowski: można go odbierać na wielu poziomach

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 07:59
- Osoba, która nie jest pasjonatem historii, może przejść ten serwis dość prosto, po prostu przewijając jego osiem rozdziałów, ale jeśli ktoś jest zainteresowany którymś z aspektów, to w każdym miejscu może zgłębić serwis i poznawać go szerzej - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu Polskiego Radia, o nowym serwisie specjalnym poświęconym Konstytucji 3 maja. - Naszym założeniem było, by móc odbierać serwis na wielu poziomach - podkreślił. Serwis przygotował zespół PolskieRadio.pl. 
Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu Polskiego Radia
Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu Polskiego Radia Foto: PR

Polskie Radio uruchomiło multimedialny, interaktywny i narracyjny serwis specjalny poświęcony 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Serwis przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji oraz jakie były jej postanowienia - czytamy w komunikacie Polskiego Radia. - Przechodzimy przez sam dokument, bazując na tekście źródłowym, pokazujemy, dlaczego była to tak ważna rzecz jeśli chodzi o uchwalenie pierwszego w Europie tego rodzaju dokumentu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kossowski, wicedyrektor portalu Polskiego Radia.

1200x660-art-K3M--web.jpg
Konstytucja 3 maja - zobacz serwis specjalny na PolskieRadio.pl

- Ten serwis jest przekrojowym przejściem przez cały temat uchwalenia Konstytucji 3 maja, od jej przyczyn i od sytuacji geopolitycznej Polski, I Rzeczypospolitej, przez samo uchwalenie dokumentu i jak do niego doszło (...), aż po konsekwencje, upadek Rzeczypospolitej cztery lata po uchwaleniu samego dokumentu i wątki współczesne, czyli sposób, w jaki pamięć o konstytucji była kultywowana przez lata i jest kultywowana do dziś - wskazał. - To taki multimedialny, przekrojowy spacer, czy narracja, po całym temacie Konstytucji 3 maja - podkreślił gość "Tematu dnia". 

"Odbierać serwis na wielu poziomach"

Rozmówca Polskiego Radia wskazał, że serwis bazuje nie tylko na tekstach źródłowych, "ale też na obrazach". - Robiąc serwis internetowy o wydarzeniu z końca XVIII wieku, o wiele trudniej jest przedstawić go w warstwie graficznej, co też było wyzwaniem  - zaznaczył Krzysztof Kossowski i dodał, że zamysłem grafików było, by odbiorca poczuł się niczym przeniesiony w tamte czasy. Jedną z licznych atrakcji serwisu specjalnego jest rozdział poświęcony słynnemu obrazowi Jana Matejki. - Sam obraz rozbijany jest na części pierwsze, slajd pokazuje, kto jest kim na tym obrazie - stąd dowiadujemy się, że ten obraz nie jest zapisem dokumentalnym, bo są tam postaci, jakich nie było przy samym tworzeniu dokumentu, ale które były istotne jeśli chodzi o historię I Rzeczypospolitej tamtego czasu - podkreślił wiceszef portalu Polskiego Radia. 

Czytaj także: 

Dziennikarz zwrócił uwagę na wszechstronność nowego portalu. - Serwis zbudowany jest w taki sposób, że osoba, która nie jest pasjonatem historii może go przejść dość prosto, po prostu przewijając przez jego osiem rozdziałów. Jeśli ktoś jest zainteresowany którymś z aspektów, o których serwis mówi - samych fragmentów dokumentu, obrazu Jana Matejki, czy biogramów bohaterów tego wydarzenia, w każdym miejscu może zgłębić serwis i poznawać go szerzej. Naszym założeniem było, by móc odbierać serwis na wielu poziomach - podstawowym, ale też trochę bardziej zaawansowanym, dla osób, które chcą wiedzieć więcej - podkreślił Krzysztof Kossowski.

Posłuchaj
08:16 PR24_AAC 2021_05_03-07-06-10.mp3 Krzysztof Kossowski (PolskieRadio.pl) o nowym serwisie poświęconym Konstytucji 3 maja ("Temat dnia"/ PR24)

Serwis znajduje się tu: https://Konstytucja3Maja.gov.pl/pl/

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyWiesław Molak

GośćKrzysztof Kossowski (wicedyrektor portalu PolskieRadio.pl)

Data emisji: 3.05.2021

Godzina emisji: 7.06


mbl

Czytaj także

"Akt wielkiej dojrzałości, ale zarazem akt tragiczny". Piotr Gliński o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 12:42
- Konstytucja 3 maja to wielkie osiągnięcie intelektualne i polityczne, akt niebywale nowoczesny i dojrzały jak na tamte czasy - mówił o Konstytucji 3 maja wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W debacie poświęconej historycznej konstytucji Piotr Gliński przyznał, że jej podpisanie "to był wielki akt dojrzałości, obrony Rzeczpospolitej, a jednocześnie akt tragiczny, bo on nie mógł odwrócić procesów historycznych, które następowały". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Miziołek: świat oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 07:44
- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podniosły, ważny i nowoczesny akt ustrojowy". Prezydent o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 14:46
- Konstytucja 3 Maja była niezwykle ważnym, a przede wszystkim nowoczesnym aktem ustrojowym, pokazującym, że polska myśl polityczna była wówczas na najwyższym poziomie. Polska była w absolutnej awangardzie w początkach kształtującej się demokracji - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń