X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pisarstwo wychylone w kierunku człowieka". Wojciech Chmielewski o twórczości Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 17:03
- Marek Nowakowski był ciekawy ludzi, podchodził do nich z wielką życzliwością. To było wyczuwalne, dochodziło do interakcji. To były zwykłe znajomości, pogaduchy. Nie było w tym żadnego ukrytego planu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego. 
Marek Nowakowski
Marek NowakowskiFoto: Filip Błażejowski/Forum

Chmielewski określany jest jako kontynuator linii pisarskiej Marka Nowakowskiego. Część swoich opowiadań osadza w Warszawie, a bohaterami są zwykle życiowi wykolejeńcy. 

jerzy andrzejewski pap 1200.jpg
Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Gość Polskiego Radia 24 podkreśli, że pod piórem Marka Nowakowskiego osoby te nabierały życia i stawały się postaciami literackimi. - To jest na pewno świadectwo wielkiego talentu, ale również tego, że Nowakowski był bardzo ciekawy drugiego człowieka, interesował się drugą osobą. To było pisarstwo wychylone w kierunku człowieka. Nie skupiał się na sobie, własnych przemyśleniach i traumach. Poświęcał swoje pisarstwo innym. Dlatego cały czas jest ono żywe, te osoby przetrwały - powiedział Wojciech Chmielewski. - Nie ograniczał się jednak do wybranej grupy, półświatka i określonej subkultury. Pisał o wszystkich przedstawicielach naszego społeczeństwa - dodał. 

Mistrz krótkich form prozatorskich, który w historii literatury zapisał się przede wszystkim barwnymi opowiadaniami z życia warszawskiego świata przestępczego w okresie PRL, zmarł siedem lat temu. Nowakowski angażował się też w działalność opozycyjną. W 1974 roku podpisał tzw. "list piętnastu", domagając się przestrzegania praw Polaków zamieszkałych na terenie ZSRR, w 1975 roku złożył podpis także pod słynnym "memoriałem 101" przeciw nowelizacji konstytucji PRL. Nawiązał współpracę z wydawnictwami podziemnymi i emigracyjnymi, był współzałożycielem drugoobiegowego czasopisma "Zapis". Po grudniu 1981 roku na łamach paryskiej "Kultury" i podziemnego "Tygodnika Mazowsze" publikował opowiadania, które w 1982 roku zebrał w tomie "Raport o stanie wojennym" i wydał równolegle w Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWa i Instytucie Literackim w Paryżu.

Zdaniem Wojciecha Chmielewskiego "Raport o stanie wojennym" jest najwybitniejszym zapisem literackim tamtego czasu. - Nie poprzez ogólonohistoryczne rozważania, ale dzięki opisom życia codziennego, śmieszne epizody. Zarzucano, że jest to zbyt reporterskie i płaskie. Po latach okazało się, że jest wręcz przeciwnie. Nie ma innego świadectwa tej miary - podkreślił. 

Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2021_05_16-15-34-17.mp3 Wojciech Chmielewski o twórczości Marka Nowakowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

 

- Jeżeli ktoś chce poznać to, czym żyje i oddycha Warszawa, to powinien sięgnąć do książek Nowakowskiego. To nie był pisarz warszawski, opozycyjny, marginesu społecznego i realizmu peryferyjnego. Marek był legendą tego maista. Miałem szczęcie, że spotkałem się z tą legendą - podsumował Wojciech Chmielewski. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Krzysztof Świątek

Gość: pisarz Wojciech Chmielewski

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 15.33


Czytaj także

Marek Nowakowski: jak ktoś dobrze opowiadał, to się mówiło: nawijaj!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 05:51
– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
rozwiń zwiń