more_horiz

"Przede wszystkim rozwaga". Dr Agnieszka Szarowska o luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 18:45
- Wirus nadal jest wśród nas, powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie, kontrolować siebie, wiedzieć, że z gorączką nie idę do pracy, na koncert, na spotkanie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Szarowska ze Szpitala MSWiA w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od piątku znoszone są kolejne obostrzenia epidemiczne. Restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz lokali. Otwarte zostają też baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie, solaria. Zaczyna działać branża weselna i organizująca inne uroczystości. Nadal w tych obiektach obowiązuje reżim sanitarny, w tym zakrywanie ust i nosa oraz limity odległości i osób.

lockdown free shutterstock 1200.jpg
"Odporność populacyjna to powrót do normalności". Prof. Jarosław Pinkas o szczepieniach przeciw COVID-19

Dr Agnieszka Szarowska, przypominała, że w wirus w dalszym ciągu może być groźny. - Na koncertach, w teatrach, kinach, można zachować bezpieczeństwo. Przede wszystkim osoby, które mają jakiekolwiek objawy przeziębienia, zaburzeń smaku, powinny pozostać w domu, nie uczestniczyć w żadnych spotkaniach towarzyskich (…). Przede wszystkim rozwaga, to może nas uchronić przed tym, abyśmy nie musieli znowu pozamykać wszystkiego - ostrzegła.

Gość audycji odniosła się także do propozycji różnego rodzaju ułatwień dla osób zaszczepionych. - Uważam, że osoby zaszczepione powinny być wyróżniane za to, że zachowały się na tyle odpowiedzialnie, że zabezpieczyły siebie i innych przed przenoszeniem wirusa. Wprowadziłabym takie zasady na koncertach, siłowaniach w kinach czy w teatrach - stwierdziła.

- Ci, którzy z różnych przyczyn się nie zaszczepią, zdrowotnych czy z powodu przekonań, powinni być wdzięczni tym, którzy szczepionkę przyjęli. Dzięki nim mamy obniżanie wskaźników zachorowań, dzięki nim pokonamy epidemię - dodała dr Agnieszka Szarowska.

Posłuchaj
09:06 PR24_mp3 2021_05_28-17-49-48.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o luzowaniu obostrzeń (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj więcej:

Zmieniły się też limity dotyczące liczby uczestników zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami sportowymi - może wziąć w nich udział do 250 osób. Ustalenia obowiązują na razie do 5 czerwca. Znoszenie kolejnych ograniczeń będzie zależało od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk 

Gość: dr Agnieszka Szarowska (Szpital MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 17.47

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także