"Jak najbardziej zrozumiałe". Prof. Jarosław Fedorowski o luzowaniu obostrzeń

- Ochrona zdrowia bez poprawy ekonomicznej będzie cierpieć. Ograniczenia muszą być luzowane, ludzie muszą odpocząć, najlepiej aktywnie, bo aktywności fizycznej brakowało. Nie zapominajmy też o kwestiach zdrowia psychicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

2021-06-06, 12:20

"Jak najbardziej zrozumiałe". Prof. Jarosław Fedorowski o luzowaniu obostrzeń
Poluzowane zostały obostrzenia dotyczące m.in. branży gastronomicznej. Foto: Margy Crane/Shutterstock

Od niedzieli 6 czerwca wraca możliwość organizowania targów, konferencji i wystaw. Będą mogły być otwarte sale zabaw, zwiększony będzie też limit imprez i zgromadzeń. Obowiązywać będzie reżim sanitarny: na jedną osobę musi przypadać minimum 15-ście metrów kwadratowych.


Powiązany Artykuł

1200_wesele_shutterstock.jpg
Od dziś poluzowane obostrzenia dot. wesel, imprez i targów. Sprawdź, co się zmienia

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w sprawach luzowania obostrzeń należy ważyć interes ekonomiczny i zdrowia publicznego. - Podczas pandemii mamy konflikt pomiędzy zdrowiem publicznym i innymi dziedzinami życia. Ogólnoeuropejską tendencją jest jednak, że w miarę wzrostu liczby osób zaszczepionych wskaźniki epidemiologiczne się polepszają. Ochrona zdrowia bez poprawy ekonomicznej będzie cierpieć. Ograniczenia muszą być luzowane, ludzie muszą odpocząć, najlepiej aktywnie, bo aktywności fizycznej brakowało. Nie zapominajmy też o kwestiach zdrowia psychicznego. Luzowanie jest jak najbardziej zrozumiałe - powiedział prof. Jarosław Fedorowski. 

Zawieszona zostaje też działalność szpitali tymczasowych, ale każdym województwie pozostanie w gotowości jeden taki szpital. - Większość krajów UE przyjmuje podobną strategię. Mamy nadzieję, że akcja szczepień zaowocuje tym, że nie będziemy mieli kolejnej fali koronawirusa na jesieni, ale zaledwie kolejną zmarszczkę związaną z osobami, które nie chcą się zaszczepić 

Zwrócił też uwagę na nad nadwyrężoną sytuację finansową szpitali. - Jest to związane z ogólną sytuacją, wzrostem cen, z uwagi na zużycie materiałów jak tlen i środków dezynfekcji, ochrony osobistej i personelu. Finanse są trudne. Do tego płace personelu w polskich szpitalach potrafią sięgać 80-90 proc. budżetu. Ze świadczenia usług trudno  jest szpitalom sprostać wymaganiom finansowym. Taki jest zresztą syndrom pocovidowy dotyczący działalności szpitali w większości krajów UE - podsumował prof. Fedorowski.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Jarosław Fedorowski o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24) 23:04
+
Dodaj do playlisty

 

Spada liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Jak podał resort zdrowia, w ciągu ostatniej doby odnotowano 312 nowych zakażeń, a 13 osób chorych na COVID-19 zmarło. Wśród zmarłych w ciągu ostatniej doby było dziewięć osób, które miały tzw. choroby współistniejące.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: prof. Jarosław Fedorowski (prezes Polskiej Federacji Szpitali)

Data emisji: 6.06.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 11.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej