more_horiz

"Wielka odwaga, zdolność płynięcia pod prąd". Prof. Mączyńska wspomina Witolda Kieżuna

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 16:13
- To postać wieloformatowa. Podczas rozmowy z nim, za każdym razem pojawiał się wątek jego doświadczeń życiowych, bardzo bogatych  - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska o zmarłym prof. Witoldzie Kieżunie.
Witold Kieżun
Witold KieżunFoto: Krystian Maj / Forum
Kiezun Powstanie Warszawskie 1200 v1.jpg
"Życiorysem prof. Kieżuna można by obdzielić wiele osób"

- Nie żyje prof. Witold Kieżun, ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, bohater Powstania Warszawskiego, który samodzielnie wziął do niewoli 14 Niemców. Miał 99 lat. Patriota i jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji - podkreślił wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie »Wypad«, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na antenie Polskiego Radia 24 Witolda Kieżuna wspominała także prof. Elżbieta Mączyńska.

Posłuchaj
07:46 PR24_mp3 2021_06_14-14-50-20.mp3 Elżbieta Mączyńska: Prof. Witold Kieżun miał zdolność płynięcia pod prąd (Polskie Radio 24)

- Pan profesor Kieżun to postać wieloformatowa. Podczas rozmowy z nim, za każdym razem pojawiał się wątek jego doświadczeń życiowych, bardzo bogatych - wspominała Elżbieta Mączyńska. Jak dodała, w trakcie ostatniej rozmowy z profesorem, która miała miejsce dwa tygodnie temu, powiedziała, że "jego biografia to jest temat co najmniej na trzy filmy". - Film fabularny, film dokumentalny i film obyczajowy o pana profesora historiach rodzinnych i pięknej historii związku z małżonką - wskazała. 

- Mam nadzieję, że oprócz tego, co już widzimy we wspomnieniach o panu profesorze i wywiadach, powstanie pełnometrażowy film - powiedziała, zaznaczając, że liczy na to, iż "znajdzie się taki artysta, który zajmie się tą kwestią".

Wśród cech prof. Kieżuna gość PR24 wymieniła "poza wartościami intelektualnymi i naukowymi" jego "wielką odwagę i zdolność płynięcia pod prąd".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Prof. Elżbieta Mączyńska

Data emisji: 14.06.2021

Godzina emisji: 14.50

PAP/ jb

Zobacz także

Zobacz także