Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ważny komunikat kancelarii premiera

W poniedziałek o 10.40 zostanie podpisana umowa pomostowa między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Jak poinformowała kancelaria premiera, dokument będzie parafowany w obecności Donalda Tuska i amerykańskiego sekretarza do spraw energii, Chrisa Wrighta.

2025-04-25, 18:18

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ważny komunikat kancelarii premiera
Elektrownia jądrowa (zdjęcie ilustracyjne). Foto: EAST NEWS/GODONG / BSIP

Elektrownia jądrowa w gminie Choczewo. Będzie umowa pomostowa

Według KPRM rozmowy premiera z Chrisem Wrightem dotyczyć będą polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, w tym przy projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Budowa elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu rozpocznie się w 2028 roku, a uruchomienie planowane jest na 2036 rok. Na sfinansowanie tej strategicznej inwestycji rząd przeznaczy z budżetu państwa 60 miliardów 200 milionów złotych.

Przebieg przygotowań do budowy pierwszej i drugiej elektrowni

W środę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zawarły umowę z Wojewodą Pomorskim na użytkowanie wieczyste nieruchomości położonych w gminie Choczewo, na których powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Natomiast w połowie kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę części drogi krajowej do elektrowni jądrowej. Odcinek od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213 to jeden z dwóch fragmentów przyszłej trasy.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada również budowę drugiej elektrowni jądrowej. Dla niej brane pod uwagę są cztery lokalizacje "powęglowe" - po dwie preferowane i dodatkowe. Wstępny harmonogram dla drugiej elektrowni przewiduje rozpoczęcie wstępnego dialogu z potencjalnymi partnerami i ogłoszenie warunków postępowania konkurencyjnego w 2025 r., wybór partnera, w tym technologii w 2026 r., ostateczne ustalenie modelu biznesowego w 2027 r. i rozpoczęcie budowy w 2032 r. 

REKLAMA

Źródła: PolskieRadio24.pl/KPRM/PAP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej