"W spuściźnie Kresów najważniejsza jest wspólnota". Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów

- Rzeczpospolita Obojga Narodów był fenomenem w skali świata. Byliśmy różnych wiar, obyczajów i tradycji, a mimo to broniliśmy naszej ojczyzny. Na Kresach osiedlali się uciekinierzy z państw zachodnich i przyjmowali polską kulturę. Mimo różnic stanowiliśmy wspólnotę. Z winy Rosji, Austrii i Prus ta wspólnota została zniszczona - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Biniszewska, która prowadzi Muzeum Lwowa i Kresów.

2021-06-26, 17:01

"W spuściźnie Kresów najważniejsza jest wspólnota". Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów
Muzeum Lwowa i Kresów. Foto: Grażyna Myślińska/Forum

Posłuchaj

Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Muzeum Lwowa i Kresów powstało w 2007 roku z inicjatywy prof. Tadeusza Łodziana i Jerzego Janickiego. Początkowo było to Muzeum Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie. W lipcu 2011 r. Muzeum nadano regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego siedzibą jest bardzo wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. - rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej. - Żartobliwie nazywam to muzeum z przypadku. Wybudowaliśmy kopię oryginalnego dworu moich dziadków, który znajdował się w dawnym województwie stanisławowskim, w powiecie kołomyjskim. Odtworzyliśmy go bardzo dokładnie. Gdy przyjechał do nas nasz nieżyjący przyjaciel prof. Tadeusza Łodziana, to powiedział, że pierwszy raz od 60 lat jest w "prawdziwym lwowskim pomieszkaniu, tu musi być muzeum" - tłumaczyła Aleksandra Biniszewska. 

Powiązany Artykuł

lwow 1200 660.jpg
Lwów - miasto z długą historią świetności. Miasto bliskie sercu każdego Polaka

Jej zdaniem w spuściźnie Kresów najważniejsza jest wspólnota, która tam się narodziła. - Rzeczpospolita Obojga Narodów był fenomenem w skali świata. Byliśmy różnych wiar, obyczajów i tradycji, a mimo to broniliśmy naszej ojczyzny. Na Kresach osiedlali się uciekinierzy z państw zachodnich i przyjmowali polską kulturę. Mimo różnic stanowiliśmy wspólnotę. Z winy Rosji, Austrii i Prus ta wspólnota została zniszczona. Niewiele z niej pozostało - powiedziała Biniszewska   

Dlatego Muzeum dba o tradycję i pamięć kresową. - Organizujemy koncerty, organizowane są letnie spotkania z literaturą, zapraszamy pisarzy. Organizujemy rocznicowe imprezy związane np. z 17 września 1939 roku, rocznicą wybuchu powstania styczniowego na Kresach i Litwie, rozpoczęcia akcji "Burza". Prowadzimy akcje edukacyjne, które nazywają się "Tajne komplety". Moglibyśmy znacznie więcej, ale ograniczają nas finanse. Mamy przebogate zbiory, archiwa, dzieła sztuki. Zapraszamy, Muzeum Lwowa i Kresów to bardzo klimatyczne miejsce - podsumowała Aleksandra Biniszewska. 

REKLAMA

Posłuchaj

Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów (Temat dnia/Gość PR24) 8:02
+
Dodaj do playlisty

 

Muzeum Lwowa i Kresów znajduje się w Kuklówce Radziejowickiej.

REKLAMA


Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański 
Gość PR24:  Aleksandra Biniszewska (Muzeum Lwowa i Kresów)
Data emisji: 26.06.2021
Godzina emisji: 15.22

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej