"Rząd w Jerozolimie skorzystał z nadarzającej się okazji". Prof. Gil o reakcji Izraela na nowelę k.p.a.

2021-06-30, 13:00

"Rząd w Jerozolimie skorzystał z nadarzającej się okazji". Prof. Gil o reakcji Izraela na nowelę k.p.a.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Alexandra_Strekoza

- Pierwotnym błędem było to, że ludziom nie oddano majątku i w tym momencie wszystko może się zdarzyć, a rząd Izraela korzysta z tej okazji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z KUL. 

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Ma to m.in. uniemożliwić wszczynania postępowań ws. mienia odebranego na mocy decyzji administracyjnych wydanych przed wielu laty. Nowela wywołała ostrą reakcję Izraela.

- Roszczenia są realizowane w zakresie, na jaki pozwala prawo. Problem polega na tym, że przez 30 lat w Polsce nie wyszło żadne konkretne i szczegółowe prawo w kwestiach, które pozwoliłyby zabezpieczyć polski interes narodowy - powiedział gość PR24.


Powiązany Artykuł

Arkadiusz Mularczyk 663.jpg
"Obecna regulacja jest potrzebna". Arkadiusz Mularczyk o nowelizacji k.p.a.

"Odprysk błędu"

Ambasada Izraela stwierdziła, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił, że "nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami".

- To odprysk błędu, jakim jest brak reprywatyzacji w ogóle, kosztownego błędu. Pierwotnym błędem było to, że ludziom nie oddano majątku i w tym momencie wszystko może się zdarzyć, a rząd Izraela korzysta z okazji, by ugrać swoje, my natomiast zostaliśmy zaatakowani brutalnie - powiedział prof. Andrzej Gil.

Uchwalona nowelizacja, jak wynika z uzasadnienia tych zmian, wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. TK orzekł, że przepis k.p.a. w obecnym brzmieniu pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji jest niekonstytucyjny.


Posłuchaj

Prof. A. Gil o noweli Kodeksu postępowania administracyjnego ("Gość PR24") 16:13
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Andrzej Gil (historyk, KUL) 

Data emisji: 30.06.2021

Godzina: 11:32

Polecane

Wróć do strony głównej