Coraz mniej Polaków chce się zaszczepić. Dr Trybusz: oswoiliśmy się z wirusem

- Przy bardzo niskich wskaźnikach zakażeń element lęku przed chorobą zniknął. Ponadto mamy 30-40 procent osób, które nie wierzą w skuteczność szczepionek czy nawet w pandemię - powiedział w Polskim Radiu 24 dr gen. Andrzej Trybusz, były Główny Inspektor Sanitarny, komentując spadek zainteresowania szczepieniami.

2021-07-06, 12:16

Coraz mniej Polaków chce się zaszczepić. Dr Trybusz: oswoiliśmy się z wirusem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Marcin Szkodzinski

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_PAP.jpg
Wariant Delta w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał najnowsze dane

We wtorek odbędzie się posiedzenie sztabu dot. sytuacji epidemicznej w Polsce, w którym wezmą udział premier i minister zdrowia. Ostatniej doby odnotowano 96 zakażeń koronawirusem. O epidemii w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Trybusz.

- Sytuacja epidemiologiczna jest w tej chwili pomyślna. Mamy drastycznie zmniejszoną liczbę zgonów, dzienne zakażenia poniżej 100, mniej niż 500 hospitalizowanych. Sytuacja jest obecnie ustabilizowana, co nie znaczy, że w tym stanie szczęśliwości będziemy żyli wiecznie - powiedział. 

Podkreślił, że to "kiedy ta stabilizacja się skończy i jak sytuacja może się pogorszyć, zależy oczywiście od nas".

Pytany o skuteczność szczepień w przypadku nowych wariantów koronawirusa zapewnił, że "szczepionki absolutnie mają działanie ochronne". - Ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że pełne szczepienie chroni skutecznie przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, a więc koniecznością hospitalizacji i co najważniejsze - przed śmiercią - powiedział dr Trybusz.

REKLAMA

- Może się zdarzyć, że po pełnej dawce wystąpi zakażenie, ale to w minimalnym procencie przypadków i przebieg jest bardzo łagodny - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Dr gen. Andrzej Trybusz o sytuacji epidemiologicznej w Polsce (Temat dnia/Gość PR24) 21:53
+
Dodaj do playlisty

"COVID-19 to nie tylko problem seniorów"

Dr Trybusz ocenił, że po uzyskaniu odporności zbiorowej koronawirusa będzie można traktować jak każdy inny rodzaj zakażenia. - Jeśli będzie wysoki odsetek osób zaszczepionych, a więc jeśli nawet okresowe wzrosty zakażeń nie będą pociągały za sobą nadmiernego obciążenia służby zdrowia, to w pewnym momencie będziemy musieli uznać, że jest to jeden z wielu wirusów, z którym żyjemy - powiedział. - W mojej ocenie przy obecnym poziomie zaszczepienia w Polsce do tego sposobu myślenia jest jeszcze daleko - dodał. 

Pytany o spadek zainteresowania szczepieniami, odpowiedział, że ma na to wpływ "oswojenie się z wirusem". - Przy bardzo niskich wskaźnikach zakażeń element lęku zniknął. W dodatku mamy teraz wakacje, więc uwaga jest skierowana w zupełnie inną stronę. Ponadto mamy 30-40% osób, które nie wierzą w skuteczność szczepionek, czy nawet w pandemię - tłumaczył. 

- Niechęć czy lekceważenie szczepień dotyczy głównie młodszych roczników. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni, a COVID-19 jest problemem seniorów. To błędny pogląd - stwierdził lekarz.

REKLAMA

W jego opinii "powinno się wprowadzić określone przywileje dla osób zaszczepionych". - Skoro ktoś wykazał solidarność społeczną i odpowiedzialność, to trudno, żeby był traktowany tak samo jak ktoś, kto szczepienia uznaje za wymysły i twierdzi, że zagrożenia nie ma - skomentował. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: dr gen. Andrzej Trybusz

Data emisji: 06.07.2021

Godzina emisji: 11.33

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej