more_horiz

Gen. Roman Polko o zakupie czołgów Abrams: etap przejściowy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 14:33
- Dobrze jest mieć nowe czołgi, ale pytanie: jak damy sobie radę z trzecią platformą. Mamy czołgi na bazie polskiej produkcji, Leopardy, teraz będą Abramsy. Jako etap przejściowy jest to sensowne, ale nawet bogate państwa nie mogą sobie pozwolić na wiele platform czołgowych - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Czołg M1A1 Abrams podczas ćwiczeń Crystal Arrow 2021. Litwa, 26 marca 2021
Czołg M1A1 Abrams podczas ćwiczeń "Crystal Arrow 2021". Litwa, 26 marca 2021Foto: EPA/VALDA KALNINA

Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams w wersji SEPv3. To najnowsza, użytkowana od 2020 r., odsłona amerykańskiego czołgu i podstawowy sprzęt w US Army.

jk czolg 21714087 1200.jpg
"Nowa jakość, jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych". Jarosław Kaczyński o zakupie czołgów Abrams

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że pierwsze dostawy nowych czołgów będą najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Gen. Roman Polko zaznaczył, że ważne jest ustalenie docelowej platformy czołgowej, której będzie używać polskie wojsko. Dodał także, że z perspektywy obronności państwa ważniejszy wydaje się zakup śmigłowców bojowych, zwalczających czołgi. - My myślimy o obronie na wschodniej flance NATO, wygrażają nam Białoruś czy Rosja […], raczej w tym kierunku upatrywałbym budowanie naszych zdolności obronnych - komentował.

- Nie spodziewam się, żeby kwestie logistyczne związane z produkcją tego czołgu i jego utrzymaniem mogły być rozwiązane przez polski przemysł zbrojeniowy, nic o tym nie słyszymy. Rzeczywiście, można to zaakceptować jako etap przejściowy […], ważne jednak, by zdecydować się na jedną platformę czołgową i w tym kierunku przestawić całą logistykę - dodał gość audycji.

Jak zaznaczył, istotne jest współdziałanie systemów uzbrojenia. - Skoro decydujemy się na systemy amerykańskie, jak samoloty F35, to taki kompatybilny czołg byłby bardziej przydatny niż inny spoza tego systemu. Mam nadzieję, że jest to przemyślane i będzie w to zaangażowany polski przemysł, w przeciwnym wypadku będziemy tylko nabywcą, a nasz przemysł zbrojeniowy, istotny z punktu widzenia zdolności państwa, nie będzie miał nic do roboty - stwierdził gen. Roman Polko.

Posłuchaj
19:39 PR24_mp3 2021_07_14-13-08-17.mp3 Gen. Roman Polko o zakupie czołgów Abrams (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Ryszard Gromadzki

  Gość: gen. Roman Polko 

  Data emisji: 14.07.2021

  Godzina emisji: 13.08

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także

  X
  Szanowny Użytkowniku
  25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
  1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
  2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
  3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
  Rozumiem