Prof. Kłak: sądy konstytucyjne poszczególnych państw UE zgodnie uznają wyższość konstytucji nad prawem unijnym
- W Polsce relatywnie późno artykułujemy stanowisko o wyższości konstytucji na prawem unijnym - w kontekście przekroczenia granic kompetencji przez TSUE. W Niemczech na przykład w 2009 roku stwierdzono, że jeżeli TSUE działa poza kompetencjami, to takie rozstrzygniecie nie obowiązuje w odniesieniu do Niemiec. Taka linia orzecznicza była następnie rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.
2021-07-17, 21:52
W Polsce toczy się dyskusja o tym, które prawo jest ważniejsze: polskie czy unijne. Z jednej strony 8 art. Konstytucji RP wskazuje na wyższość polskiego prawa, a z drugiej - unijne instytucje w wielu przypadkach twierdzą, że to one powinny decydować o rozstrzygnięciach w danej dziedzinie, na przykład w kwestii sądownictwa.
Powiązany Artykuł
Smoliński: TSUE nie ma uprawnień, aby orzekać o polskim wymiarze sprawiedliwości
Gość PR24 podkreślił, że "tutaj jest więcej polityki niż prawa". - Gdybyśmy dyskutowali tylko o kwestiach prawnych, to myślę, że w jakimś momencie doszlibyśmy do porozumienia - powiedział.
Posłuchaj
- Natomiast tutaj te emocje mają charakter polityczny. Komentarze również mają taki charakter. Stąd też bierze się ten problem. Proszę zwrócić uwagę, że nie budziło nigdy wątpliwości to, że ustrój i właściwość sądów to materia ustawowa, a więc materia prawa krajowego. Tak wyraźnie stanowi art. 176 ust. 2 Konstytucji RP. To się nie zmieniło. W terminie, w którym przystępowaliśmy do Unii Europejskiej i w terminie, w którym ratyfikowaliśmy Traktat Lizboński, konstytucja brzmiała jednakowo - zaznaczył prof. Czesław Kłak.
- Po drugie, nie wszedł w życie traktat ustanawiający konstytucję dla Europy, w którym to traktacie wyraźnie wskazano na prymat prawa unijnego nad prawem krajowym; w tym rozumieniu, że z tej propozycji wynikało, że także konstytucja państwa członkowskiego ustępuje przed prawem unijnym, a zatem ma ono moc nadrzędną nad prawem krajowym - także rangi konstytucyjnej. Ale ten traktat nie wszedł w życie, bo został odrzucony między innymi w referendum we Francji - dodał profesor.
Przypomniał również, że "sukcesywnie na przestrzeni ostatnich lat sądy konstytucyjne poszczególnych państw członkowskich opowiadały się za nadrzędnością konstytucji w systemie prawa i podporządkowaniu prawa unijnego konstytucjom".
- Jednocześnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nawiązując do wcześniejszego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, rozwinął zasadę pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej w ten oto sposób, że dzisiaj wprost artykułowane jest twierdzenie, stanowisko, że możliwe jest pominięcie przepisu konstytucyjnego w sytuacji jego sprzeczności z prawem unijnym - podkreślił Czesław Kłak.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: prof. Czesław Kłak (sędzia Trybunału Stanu, członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów)
Data emisji: 17.07.2021
Godzina emisji: 20.06
bartos
REKLAMA