"Basen pełen rekinów". Jacek Karnowski o TVN

- Nie jest jednak tak, że TVN jest obiektywne i nie posiada politycznych interesów. Stacja próbuje się prezentować jako niewinny baranek, tymczasem to basen pełen rekinów. Stacja przebrała się w zachodnie szaty, ale pamiętajmy o jej korzeniach, źródłach i o praktyce politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci".

2021-07-21, 16:00

"Basen pełen rekinów". Jacek Karnowski o TVN
Były pracownik TVN: dwie sprawy sądowe, które byli współpracownicy wytoczyli spółce TVN, zostały utajnione przez sąd. Foto: shutterstock/OleksSH

Sejm podczas bieżących obrad nie zajmie się nowelizacją projektu ustawy o radiofonii i telewizji.  "Już nie zdążymy" - powiedział Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Natomiast poseł Joanna Lichocka poinformowała, że posiedzenie komisji kultury i środków przekazu na którym odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy odbędzie się we wtorek 27 lipca.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 cel ustawy jest oczywisty. - Chodzi o pokazanie naszym sojusznikom, że nie żyjemy w XVII wieku, że nie jesteśmy kolonią po której ambasadorowie mogą do woli hasać, że istnieje problem ładu medialnego. Dyskusja o ładzie medialnym to trudny problem. Ingerencja ze strony polityków sprawia wrażenie, że to quasi autorytarne działanie. Nie można jednak przyjąć założenia, że krajobraz medialny jest idealny i nie ma pola do korekty. Rynek medialny powstawał wraz z III RP, jako konkretną konstrukcją ustrojową, polityczną, biznesową, społeczną i w sferze wartości. Utrwala ten ład. Nie przyjmuję postulatu, żeby nie rozmawiać o kształcie rynku medialnego. Czasami, żeby umocnić demokrację, trzeba ten rynek zmienić - powiedział Jacek Karnowski. 

Powiązany Artykuł

TVN free shutterstock 1200.jpg
Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie

7 lipca grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. W noweli chodzi m.in. o to, by polskich mediów nie mogły przejąć podmioty z Rosji, Chin bądź państw arabskich. Dlatego w projekcie zapisano, że właścicielami mediów w Polsce mogą być jedynie spółki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. TVN należy do amerykańskiego nadawcy Discovery. Nowe prawo uniemożliwiłoby więc stacji nadawanie.

REKLAMA

Jacek Karnowski przypomniał, że TVN posiada koncesję udzieloną na 10 lat. - Z oburzeniem przyjmuje się pytanie, czy ją przedłużyć? Samo pytanie ma być obrazą standardów demokratycznych. W takim razie udzielmy koncesji na 100 lat, albo nawet wpiszmy ją do konstytucji. Jednak państwo polskie ma w tej sprawie coś do powiedzenia. Być może TVN jest potrzebne jako równoważnik. Nie jest jednak tak, że TVN jest obiektywne i nie posiada politycznych interesów. Stacja próbuje się prezentować jako niewinny baranek, tymczasem to jest basen pełen rekinów. Stacja przebrała się w zachodnie szaty, ale pamiętajmy o jej korzeniach, źródłach i o praktyce politycznej - tłumaczył Karnowski. 


Posłuchaj

Jacek Karnowski o ustawie medialnej (Temat dnia/Gość PR24) 20:04
+
Dodaj do playlisty

 

Jednak jego zdaniem ustawa medialna ma niewielkie szanse wejścia w życie. - Wydaje się, że prezydent jej nie podpisze. Histeria ze strony TVN jest przesadzona. Mamy próbę korekty, podjęcia gry z USA, pokazania, że nie godzimy się na fasadowość - podsumował. 


Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jacek Karnowski

Data emisji: 18.05.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 15.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej