more_horiz

"Napięcia w systemie sprawiedliwości wstrzymują proces jego uruchomienia". Dr Bonikowska o KPO

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:55
- Sam plan jest tylko planem. Do tego muszą wyjść rozporządzenia uruchamiające różnego rodzaju procesy, jak choćby powoływanie komitetów monitorujących, czyli tych ciał, które nadzorują wykorzystywanie środków - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.       
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Zachodnie media od kilku dni informują o politycznym planie Komisji Europejskiej, który ma oznaczać przesunięcie terminu akceptacji krajowych planów odbudowy po pandemii tak, by przyjęcie lub odrzucenie takiego planu odbyło się po ważnych decyzjach podejmowanych w ramach krajowej polityki. Taki scenariusz miałby dotyczyć m.in. Polski i Węgier.

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
"Organy UE nie zamierzają przestrzegać własnych zobowiązań". Andrzejewski o zamrożeniu polskiego KPO

- Nie nazwałaby tego instrumentem nacisku. Natomiast wydaje się, że o ile sam plan i uwagi zgłaszane do niego przez KE mniej więcej zostały naniesione po stronie polskiej, o tyle kontekst tej sytuacji związanej z napięciem w systemie wymiaru sprawiedliwości wstrzymuje ten proces z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że oczekuje się wykonania po stronie polskiej orzeczenia, a po drugie dlatego, że jednak te sprawy są ze sobą powiązane, bo w przypadku budżetu unijnego i Funduszu Odbudowy musi być pewność, że te środki będą uruchamiane i w razie kontrowersji będzie można się odwołać do niezawisłego sądownictwa.           

Jak przypomniała gość audycji, Polska na własny wniosek prosiła o przedłużenie terminu pracy nad planem.

Posłuchaj
20:46 PR24_mp3 2021_07_28-11-08-04.mp3 Dr Bonikowska o Krajowym Planie Odbudowy ("Temat dnia/Gość PR24") 

- Złożyliśmy go na początku maja, co już było trochę późno, bo termin był do 30 kwietnia, i poprosiliśmy o miesiąc wydłużenia. To jest jakby jeden powód. Ale też ze względu na to, że dokument ten dostał taką ocenę, że jest niedopracowany i wymaga po prostu korekt. W związku z tym polski rząd - wspólnie z Komisją, która nie ma prawa poprawiać planów, natomiast zgłasza do nich różne komentarze - przyjmował te komentarze i wprowadzał je do dokumentu - dodała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki 

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych) 

Data emisji: 28.07.2021

Godzina: 11.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem