"Jest potrzebna, by chronić niezależność mediów". Marcin Gwóźdź o nowelizacji ustawy o środkach masowego przekazu
- Pozostaje pytanie, czy to dobrze, że właścicielem mediów w Polsce jest spółka celowa, która ma siedzibę na lotnisku i która płaci 99 euro za swoje biuro i nie zatrudnia pracowników. Te sprawy trzeba unormować, trzeba jasno powiedzieć, że takie działanie nie jest dobre dla mediów w Polsce i dla ich niezależności przede wszystkim - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Gwóźdź z PiS.
2021-08-09, 18:00
Według projektu nowelizacji ustawy medialnej koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mogłoby to oznaczać potencjalnie konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.
Powiązany Artykuł
Ustawa medialna. Wiceszef MSZ: cały czas zastanawiamy się, jak rozwiązać sprawę zmian
- Jeżeli chodzi o przepływ kapitału, własności udziałów, to w tej chwili nie jest to unormowane. Praktycznie każdy podmiot czy fundusz inwestycyjny z całego świata może stać się właścicielem mediów w Polsce - ocenił polityk PiS.
Marcin Gwóźdź zaznaczył, że "kto jest właścicielem mediów, ten mimo wszystko odciska swoje piętno na pracy tych mediów". - Takie są fakty - dodał.
- W Polsce jednak można mieć media, będące własnością spółki, która założona jest tylko celowo i jest tzw. spółką "wydmuszką" - bez żadnego majątku. To należy zmienić - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
REKLAMA
Prowadził: Adrian Klarenbach
Gość: Marcin Gwóźdź
Data emisji: 09.08.2021
Godz. emisji: 16.35
REKLAMA
kmp
REKLAMA