more_horiz

Dr Krzysztof Karnkowski: środki z UE są wygodnym narzędziem szantażu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 14:01
- Z UE należy rozmawiać z pozycji faktów dokonanych i bronić swoich praw, być może rozmawiać także z innymi państwami. Uderzenie w polską gospodarkę uderzy również w naszych partnerów zagranicznych, łącznie z Niemcami. UE jest systemem naczyń połączonych. Musimy twardo stać na straży naszych kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie").
Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli
Gmach Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: sashk0/shutterstock

Komisja Europejska przekazała w ubiegłym tygodniu, że termin na ocenę polskiego KPO upływa 1 sierpnia, biorąc pod uwagę fakt, że Polska przekazała plan Komisji 3 maja i zwróciła się o miesięczne przedłużenie.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Prof. Grzegorz Kucharczyk o sporach pomiędzy Polską a UE: ugięcie się to bardzo zły precedens

Wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską dotyczące Krajowego Planu Odbudowy na poziomie operacyjnym. Resort zaznaczył, że polski KPO 3 maja został oficjalnie przesłany do KE i od tego czasu trwał intensywny dialog dotyczący uzgodnienia ostatecznej wersji tego dokumentu.

Jak stwierdził dr Krzysztof Karnkowski, środki z UE to "niewątpliwie wygodne narządzie szantażu", co jednak nie służy wizerunkowo Unii. - To coś w rodzaju terroryzmu, te środki nie wynikają z czyjegoś widzimisię, ale płyną ze składek państw członkowskich i mają służyć państwom, które znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii. Blokowanie tych środków z przyczyn politycznych jest niedopowiedzialne - zaznaczył.

- Warunkiem otrzymania środków z UE może być poddanie się widzimisię urzędników unijnych w każdej dziedzinie życia i polityki, szczególnie w sprawach nieobjętych traktatami. Sprawy objęte nimi nie są problemem dla wspólnoty, tu udaje się nam koegzystować w miarę zgodnie. Najwyraźniej traktaty są pustym prawem dla instytucji, które powinny stać na ich straży, co jest tym bardziej niepokojące, gdy pojawiają się narzędzia szantażu ekonomicznego - komentował publicysta.

Posłuchaj
19:54 PR24_mp3 2021_08_03-12-38-15.mp3 Dr Krzysztof Karnkowski o Funduszu Odbudowy UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także: 

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: dr Krzysztof Karnkowski

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 12.38

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem