Propozycje Polskiego Ładu. Marek Wróbel: większość podatników zyska na zmianach
- Rząd dał sobie odebrać inicjatywę narracyjną. Polski Ład jest w tej chwili omawiany jako podwyżki podatków dla przedsiębiorców, jako pogorszenie sytuacji klasy średniej. Jeśli przyjrzeć się tym propozycjom, to niczego takiego tam nie widać, choć oczywiście pewne grupy stracą - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).
2021-08-03, 14:01
Resort finansów zaprezentował projekt zmian w ustawach podatkowych, będący częścią Polskiego Ładu. Jego główne założenie to podwyżka kwoty wolnej od podatku z obecnych 8 do 30 tys. złotych.
Powiązany Artykuł
![Piotr Kaleta 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a7971ef8-8711-4142-a30a-801e80df3589.jpg)
Piotr Kaleta: Polski Ład wejdzie w życie niezależnie od tego, czy parlamentarzyści dostaną podwyżki
Marek Wróbel komentował dyskusje wokół założeń programu Polski Ład. Przypominał, że rządowy program to nie tylko zmiany legislacyjne, ale zapowiedzi najróżniejszych inwestycji.
Gość audycji zauważył, że większość podatników zyska na zmianach Polskiego Ładu. Jednak dyskusje na temat programu podkreślają inny aspekt programu, przedstawiany jest on m.in. jako podwyżki podatków.
- Polski Ład jest obliczony także na to, by zlikwidować fikcję samozatrudnienia, sytuację gdy osoby, które de facto są pracownikami, prowadzą samodzielną działalność gospodarczą. Jest to w bardzo wielu przypadkach fikcja. Mamy tu do czynienia z usunięciem pewnej niesprawiedliwości, tego, że mamy do czynienia z podatkiem w gruncie rzeczy degresywnym. Podatnicy pozostający na tzw. samozatrudnieniu, zarabiający z reguły więcej, płacą niższe podatki niż ci, którzy są pracownikami. To jest duży ruch porządkujący - stwierdził.
REKLAMA
Jak dodał, w publicznej debacie dominuje inne spojrzenie i jest niewątpliwie porażka rządu. - Tutaj służby rządowe w jakiś sposób nie przygotowały się dostatecznie. Nie dyskutuje się tego, co w Polskim Ładzie rzeczywiście jest - ocenił.
Posłuchaj
Gość programu komentował także obawy samorządowców, którzy obawiają się jednak, że za Polski Ład zapłacą ich gminy i, jak twierdzą, "zmiany podatkowe – niewątpliwie korzystne dla większości podatników PIT – rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza na koszt miast i gmin". Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich oszacowały, że w ciągu 10 lat miasta stracą na Polskim Ładzie 145 mld zł.
Czytaj także:
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Goście: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)
Data emisji: 04.08.2021
Godzina emisji: 10.08
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA