more_horiz

"Czas na przywrócenie przestrzegania prawa na rynku medialnym". Hajdasz o zmianach w ustawie o KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 13:50
- Nie możemy winić polskiego państwa za to, że chce egzekwować prawo, prawo które musi być równe dla wszystkich podmiotów na rynku mediów - tak o ustawie medialnej mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. 
Jolanta Hajdasz
Jolanta HajdaszFoto: PAP/ARCH StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Gość PR24 komentowała wydarzenie wokół przegłosowanej w Sejmie ustawy medialnej, ataków na posłów i falę nienawiści wobec tych, którzy projekt zmian w ustawie o KRRiT poparli. - Podkreślę, że w ustawie nie chodzi o TVN, to po prostu moment na przywrócenie przestrzegania prawa na polskim rynku medialnym - mówiła.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego i w ocenie opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. Zdaniem PiS z kolei jest to porządkowanie prawa i dostosowywanie go do przepisów obowiązujących w UE.

Witold Kołodziejski 1200.JPG
Koncesja dla TVN24. Szef KRRiT: będziemy próbować wypracować konsensus

"Discovery prawo unijne złamała"

- Trzeba powiedzieć wprost, że sama Discovery prawo unijne złamała, kupując w 2015 r. całościowy pakiet TVN wbrew zapisom KRRiT. Wtedy jej szef, Jan Dworak, nie zareagował na to złamanie prawa. Brakowało więc narzędzi, by w tak oczywistej sprawie interweniować - mówiła Jolanta Hajdasz.

Podkreśliła, iż dziś ta rozhuśtana i emocjonalna narracja odwraca uwagę od meritum, od tego, że polskie państwo chce być podmiotem. Polska, jak zauważyła, to nie jest jakiś eksterytorialny teren, gdzie na rynku mediów wszyscy mogą robić, co chcą, a przepływ kapitału nie jest kontrolowany.

- Tak naprawdę właściciel TVN obchodzi prawo poprzez spółkę zarejestrowaną na lotnisku w Holandii, gdzie nawet nie zatrudnia ani jednego człowieka. Dlaczego koncern Discovery nie mógłby dziś sprzedać swoich udziałów np. Rosji? To więc poważny problem, który trzeba widzieć - mówiła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.


Posłuchaj
20:42 PR24_mp3 2021_08_13-13-08-32.mp3 J. Hajdasz o sytuacji wokół ustawy medialnej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jolanta Hajdasz (dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP)

Data emisji: 13.08.2021

Godzina: 13:08

Zobacz także

Zobacz także