"Trzeba to monitorować". Dubiel o rozmowach talibów z Kremlem i Pekinem

2021-08-21, 19:34

"Trzeba to monitorować". Dubiel o rozmowach talibów z Kremlem i Pekinem
Talibowie na straży procesji podczas święta Aszury. Foto: PAP/EPA/STRINGER

- Talibowie podjęli rozmowy z Chińczykami i Rosjanami, oczywiście pod kątem pragmatycznymi i mogą próbować jakieś struktury państwowe budować, pokazywać, że wcale nie są tacy źli i że chcą być gospodarzem w swoim państwie i swoim domu - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Dubiel, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. - Trzeba będzie to monitorować i nadzorować - podkreślił. 

W ciągu najbliższych kilku tygodni talibowie zamierzają zaprezentować nowy system rządów w Afganistanie - powiedział w sobotę agencji Reuters ich przedstawiciel. Podkreślił, że talibom zależy na poprawnych stosunkach z Zachodem.

Powiązany Artykuł

shutterstock wojsko usa afganistan 1200.jpg
"Gorsza od obecności Ameryki jest jej nieobecność". Prof. Lewicki o konsekwencjach chaosu w Kabulu

- Wszyscy skupili się na tym, co się dzieje, że talibowie odzyskali władzę, którą próbowali budować i że powstanie Al-Kaida bis, a należałoby się zastanowić, czy oni pod pewną przykrywkę nie będą próbowali budowania struktur państwowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Dubiel, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, pytany, o możliwy związek wydarzeń w Afganistanie z międzynarodowym terroryzmem. 

"Współpraca z Chinami i Rosją"

Gość "Tematu dnia" podkreślił, że "nie chce być źle odebranym", ale talibowie są "fantastyczni pod kątem PR" i przywołał propagandowe wydawnictwa przygotowane przez talibów, na których widać, jak ochraniają oni manifestację kobiet. - Teraz pytanie: czy, jeżeli to w tę stronę pójdzie, a nie mówi się za bardzo o tym - zobaczmy, że talibowie podjęli rozmowy z Chińczykami i Rosjanami, oczywiście pod kątem pragmatycznym - mogą próbować jakieś struktury państwowe budować, pokazywać, że wcale nie są tacy źli, że oni chcą być gospodarzem w swoim państwie i swoim domu, ale trzeba będzie to monitorować i nadzorować - wskazał ekspert. 

Czytaj także:

- Jeżeli nawet zauważymy, że coś się zaczyna dziać nie tak - kiedy na początku jeszcze próbowali, co zakładam hipotetycznie , że jednak będzie to, przyjmijmy, normalne państwo, ale nie wszystkie informacje o tym, co się tak naprawdę dzieje, będą do nas docierać, - to co wtedy? Skoro świat przez ostatnie lata w Afganistanie nie poradził sobie, uciekły pewne pomysły i ewakuacja wyglądała tak, jak wyglądała, zarówno wojsk jak i ludności cywilnej, którą trzeba było się zaopiekować, to pytanie, jak reagować na te zmiany, które - co wysoce prawdopodobne - nie pójdą po myśli całego świata - zaznaczył rozmówca Polskiego Radia 24. 

- Można się spodziewać, że będzie pewnego rodzaju współpraca między państwem afgańskim, jakie ono nie będzie pod rządami talibów, z Chinami i Rosją, którzy przecież - można powiedzieć - są w jednym regionie - dodał Artur Dubiel. 

Posłuchaj

Artur Dubiel o sytuacji międzynarodowej w świetle wydarzeń w Afganistanie ("Temat dnia"/ PR24) 24:48
+
Dodaj do playlisty

Więcej o konsekwencjach sytuacji w Afganistanie - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.  

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Artur Dubiel (ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego, Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie)

Data emisji: 21.08.2021

Godzina emisji: 18.33


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej