more_horiz

"Nie mamy obecnie innej strategii niż szczepienie lub pozostanie w domu". Dr Afelt o walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 12:15
- Leku, który zatrzymywałby tę chorobę, jeszcze nie ma, ale mamy szczepienia i instrumenty ochrony: maseczki, dystans, mycie rąk. Byłoby dużą nieodpowiedzialnością z nich nie skorzystać - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Paweł Supernak

1200_koronawirus_shutterstock.png
Były szef GIS: każdy, kto się nie szczepi w dobie pandemii, w pewnym sensie bawi się w rosyjską ruletkę

Dr Aneta Afelt podkreśliła, że "wciąż nie jest za późno, żeby uzupełnić szczepienia w przypadku tych, którzy przyjęli pierwszą dawkę, a nie wrócili po drugą". Zachęcała też do szczepienia się osoby nieprzekonane.

- Nie mam w tej chwili innej strategii niż szczepienia lub pozostanie w domu, wyłączenie się z aktywności społecznej - zaznaczyła badaczka. - Leku, który zatrzymywałby tę infekcję, jeszcze nie ma, wciąż na to czekamy - dodała.

Dr Afelt zwróciła uwagę, że "mamy instrumenty biernej ochrony epidemiologicznej: maseczki, dystans, mycie rąk". - To znane od setek lat metody, które były stosowane w momentach zagrożenia. Byłoby dużą nieodpowiedzialnością z nich nie skorzystać - powiedziała. Podkreśliła też, że zarówno ona, jak i inni eksperci "nawołują do przestrzegania obostrzeń i do szczepienia się".

Posłuchaj
25:06 _PR24_AAC 2021_08_29-11-33-14.mp3 Dr Aneta Afelt o sytuacji epidemiologicznej i możliwych scenariuszach rozwoju pandemii (Temat dnia/Gość PR24)

Przypomniała też, że na zachodzie Europy wprowadzono rozwiązania, które umożliwiają uczestnictwo w życiu publicznym, jeżeli jest się zaszczepionym. - To umożliwia powrót do normalności, a jednocześnie chroni tych, którzy z różnych powodów nie mogą się zaszczepić - podkreśliła.

- Widzimy, że wirus przyjmuje strategie, które sprzyjają jego przetrwaniu. Jest już w miarę oczywiste, że COVID-19 z nami zostanie. Lekarze wskazują też, że w przyszłości może być to choroba występująca głównie wśród dzieci, bo większość dorosłych będzie już po kontakcie z wirusem - mówiła na antenie PR24.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Aneta Afelt (ICM UW)

Data emisji: 29.08.2021

Godz. emisji: 11.33

kp

Zobacz także

Zobacz także