more_horiz

Marek Budzisz: Rosja pokazuje, że jest przygotowana do toczenia wojny na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 16:43
- Rosja pokazuje, że jest przygotowana do toczenia wojny na dużą skalę. Na taką skalę, gdzie front się rozciąga od Półwyspu Kolskiego do Morza Czarnego czy do regionów Abchazji - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Alexei Nikolsky / TASS / Forum

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Prezydenta RP wprowadzające stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego. Dotyczy ono 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. 

Czytaj także:
1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Prezydent podjął decyzję

Marek Budzisz wskazał, że decyzja ta jest po prostu jednym ze środków zapobiegawczych. Jak przypomniał - stan wyjątkowy został również wprowadzony przez Litwę i Łotwę, "które podobnie jak Polska doznały prób atakowania swojej granicy z terenów Białorusi".

- Ta operacja jest przeprowadzana w celu sprawdzenia systemu spoistości wewnętrznej państw, które podlegają takim działaniom i gotowości służb do spełniania swojej funkcji - tłumaczył specjalista. 

Czytaj także:

Posłuchaj
22:52 _PR24_AAC 2021_09_02-15-35-21.mp3 Marek Budzisz o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią i polityce Moskwy. ("Temat dnia/Gość PR24")

Gotowość Rosji 

Gość PR24 przypomniał, że na granicy z Ukrainą wciąż znajdują się "niezdemobilizowane siły rosyjskie". - Trzeba pamiętać, że ten wiosenny alarm wojenny do pewnego stopnia został rozładowany, ale znaczne ilości sprzętu tam zostały - zwrócił uwagę. Zdaniem rozmówcy fakt ten wskazuje na manifestowanie przez Rosję swojego "potencjału i przygotowania do toczenia wojny na dużą skalę".

Czytaj także:
Bonikowska 663
Bonikowska: Rosja może chcieć testować Zachód, gdy jest on zajęty kryzysem dotyczącym Afganistanu

- Na taką skalę, gdzie front się rozciąga od Półwyspu Kolskiego albo jeszcze dalej na północ do Morza Czarnego czy regionów Abchazji, bo tam też mają mieć miejsce jakiegoś rodzaju manewry, które wpisują się w ten scenariusz - ocenił. 

Ekspert podkreślił, że "Rosja tego rodzaju manifestacje siły i własnej gotowości wykorzystuje jako narzędzie polityczne, straszak". - (...) jako ostrzeżenie pod adresem tych państw, które nie chcą ustąpić w kwestiach politycznych. Potem przekłada pewien scenariusz, a jeżeli on nie zostanie przejęty, to (Moskwa - red.) ma skłonność do eskalowania napięcia - tłumaczył. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich 

Data emisji: 2.09.2021

Godz. emisji: 15.33

PAP/PR24/jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem