more_horiz

Bonikowska: Rosja może chcieć testować Zachód, gdy jest on zajęty kryzysem dotyczącym Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 14:15
- To, co się wydarzyło w Afganistanie, spowodowało, że Zachód ma "zajętą głowę". W takich okolicznościach nie można wykluczyć ze strony Rosji chęci testowania tego, jak daleko można się posunąć, gdzie można jeszcze włożyć nogę czy palec - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

10 września rozpoczną się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-21. Informatorzy "Dziennika Gazety Prawnej" twierdzą, że podczas ćwiczeń może dojść do szeregu prowokacji ze strony współpracującego z Rosją białoruskiego reżimu, w tym nawet do przekroczenia granicy państwowej z Litwą.

zapad 1200 pap.jpg
Niedługo manewry Zapad-21. "DGP": białoruskie oddziały mogą wtargnąć na terytorium Litwy

- Nie mamy oczywiście dostępu do informacji tajnych, do notatek wywiadowczych, ale coś może być na rzeczy, dlatego że Rosja będzie wykorzystywać każdy moment słabości Zachodu - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska.

Posłuchaj
22:28 PR24_mp3 2021_09_02-13-07-30.mp3 dr Małgorzata Bonikowska o działaniach Rosji (Temat dnia)

- A wydaje się, że to, co się wydarzyło w Afganistanie, spowodowało, że Zachód ma "zajętą głowę". W takich okolicznościach nie można wykluczyć chęci testowania tego, jak daleko można się posunąć, gdzie można jeszcze włożyć nogę czy palec, aby się w tej przestrzeni rozepchnąć - dodała ekspertka. 

Podkreśliła również, iż "wiadomo, że Rosja prowadzi politykę rewizjonistyczną". - Władza chce zyskiwać popularność, dzięki kolejnym otwieranym frontom - stwierdziła Małgorzata Bonikowska. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gośćdr Małgorzata Bonikowska (prezes CSM)

Data emisji: 2.09.2021

Godzina emisji: 13.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także