"Zupełnie nowe postulaty". Maria Ochman o proteście medyków

- Może plusem z tych rozmów jest to, że wreszcie dowiemy się, o co chodzi. To prawda, że w lipcu skończyły się dodatki covidowe, ale proszę pamiętać, że równocześnie od pierwszego lipca nastąpił wzrost najniższych uposażeń dla m.in. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, fizjoterapeutów, rehabilitantów, sekretarek medycznych i 100 tys. pielęgniarek - mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", komentując protest lekarzy.

2021-09-10, 15:19

"Zupełnie nowe postulaty". Maria Ochman o proteście medyków
Maria Ochman . Foto: PR24/JP

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował w piątek swoje postulaty. Dotyczą one m.in. podwyżek, wzrostu wycen i urlopów zdrowotnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił komitet na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w piątek o godz. 14. Komitet zawarł postulaty w ośmiu punktach. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. W Polskim Radiu 24 o strajku medyków mówiła Maria Ochman.

Powiązany Artykuł

pap Wojciech Andrusiewicz .jpg
Protest medyków. Resort zdrowia otrzymał postulaty, "trwa ich analiza"
Czytaj również:

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" podkreśliła, że jej związek zawodowy nie uczestniczy w proteście. W marcu tego roku podpisane zostało porozumienie związków zawodowych reprezentatywnych, czyli OPZZ i Solidarności, ale do tego porozumienia nie przystąpiły zrzeszone w swoim związku zawodowym pielęgniarki i położne, a także Forum Związków Zawodowych, w ramach którego - jak mówiła - zrzeszył się ostatnio także OPZZ lekarzy. - To jest ta grupa, która rozpoczęła akcję protestacyjną - mówiła.

Maria Ochman odniosła się też do postulatów protestujących medyków. - To są zupełnie nowe postulaty. Może plusem z tych rozmów jest to, że wreszcie dowiemy się, o co chodzi. Bo chcę przypomnieć, że ratownicy medyczni protestowali właśnie - co ciekawe - w mazowieckiej stacji, czyli warszawskim pogotowiu, tam, gdzie dosyć duży zysk był wypracowany i tam, gdzie większość pracowników jest "zatrudnionych" na umowy cywilno-prawne - mówiła.

REKLAMA

Zapytana, czy protest nie jest reakcją na zakończone w lipcu wypłacanie tzw. dodatków covidowych, dzięki którym lekarze - nie odmawiając im wielkich zasług i naprawdę ciężkiej pracy - po prostu nieźle zarabiali. - Myślę, że to nie tylko lekarze, bo to również pielęgniarki, ratownicy. Przypomnę, że dzięki Solidarności - symboliczną, ale jednak - podwyżkę, jednorazowy dodatek dostali pracownicy działalności podstawowe - mówiła Maria Ochman.

- To prawda, że w lipcu skończyły się dodatki covidowe, ale proszę pamiętać, że równocześnie od pierwszego lipca nastąpił wzrost najniższych uposażeń dla m.in. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, fizjoterapeutów, rehabilitantów, sekretarek medycznych i 100 tys. pielęgniarek, które również od 1 lipca notuje regularny wzrost swoich wynagrodzeń - dodała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Maria Ochman o strajku medyków ("Temat dnia / Gość PR24") 6:25
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Maria Ochman (przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 14.19

REKLAMA

PAP/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej