Dr Andrzej Anusz: bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby Jana Pawła II

- Mam nadzieję na to, że ta wielka uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego przyczyni się do przypomnienia jego wielkiej roli w historii Polski, wielkiej roli w historii Kościoła, nie tylko polskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz, politolog.

2021-09-11, 18:04

Dr Andrzej Anusz: bez kard. Wyszyńskiego nie byłoby Jana Pawła II
Dr Andrzej Anusz. Foto: PR24/AK

W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego dr Andrzej Anusz mówił o tej postaci i jej znaczeniu dla XX-wiecznej Polski. - Można go określić jako ojca polskiej niepodległości - ocenił. Wskazał, że "drugi raz ją odzyskaliśmy" w 1989 r., a jego rola w tym osiągnięciu była "zupełnie fundamentalna".

Powiązany Artykuł

Wyszyński-1200x660.jpg
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny

- Mam nadzieję na to, że ta wielka uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego przyczyni się do przypomnienia jego wielkiej roli w historii Polski, wielkiej roli w historii Kościoła, nie tylko polskiego - mówił gość PR24. - Trzeba jasno powiedzieć: bez prymasa Wyszyńskiego nie byłoby Karola Wojtyły jako Jana Pawła II na tronie papieskim - zaznaczył i podkreślił "trudną do przecenienia rolę" polskiego papieża dla historii świata.

Posłuchaj

Dr Andrzej Anusz o kard. Wyszyńskim (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 21:01
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Dr Andrzej Anusz nazwał decyzję Stefana Wyszyńskiego (już jako prymasa) o porozumieniu z władzami komunistycznymi "opatrznościową". Zgodził się z opinią, że hierarcha ratował wówczas "co się da", był świadomy okaleczenia Polski po II wojnie światowej. - Chciał kupić czas dla polskiego Kościoła. To była bardzo kontrowersyjna decyzja. W Watykanie została przyjęta z oporami - oświadczył politolog.

Jak dodał, następne lata pokazały, że polski katolicyzm dał sobie radę, a sam prymas Wyszyński późniejsze opieranie się kolejnym naciskom komunistów przypłacił internowaniem. Z czasem okazało się, że to przełom lat 40. i 50. był najtrudniejszym czasem dla katolików w PRL, a najważniejsi politycy sami zaczęli "podczas kolejnych kryzysów" przychodzić na rozmowy z prymasem.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego
Data emisji: 11.09.2021
Godzina emisji: 17.35

REKLAMA

***

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej będzie relacjonowana w portalu PolskieRadio24.pl. oraz na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej. Dostępna będzie także transmisja uroczystej mszy beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o 12.00.Portal Polskiego Radia i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowały specjalny materiał przedstawiający postać Prymasa Tysiąclecia zawierający między innymi: rozmowy, zdjęcia oraz wywiady.

ms, PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej