more_horiz

"Modlił się za swoich prześladowców". Dr Kindziuk o przesłaniu miłości w nauce Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 16:15
- Główne przesłanie, które mogłoby z nami zostać po beatyfikacji, to przesłanie miłości, także tej do prześladowców, do wrogów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biografka prymasa.
Prymas Stefan Wyszyński
Prymas Stefan WyszyńskiFoto: Polona.pl/dp

nac stefan wyszyński free 1200.jpg
"Miłość łączył ze sprawiedliwością". Grzegorz Polak o kard. Wyszyńskim

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Razem z prymasem do grona błogosławionych została włączona matka Elżbieta Róża Czacka, niewidoma założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. O przesłaniu, jakie możemy czerpać z nauki Prymasa Tysiąclecia, mówiła w Polskim Radiu 24 biografka kardynała dr Milena Kindziuk. 

- Główne przesłanie, które mogłoby z nami zostać, to przesłanie miłości, także tej heroicznej - do prześladowców, do wrogów - powiedziała. Gość PR24 zaznaczyła, że od kardynała Wyszyńskiego można uczyć się "pracy nad sobą, by wyzwolić się z nienawiści". 

Posłuchaj
09:29 PR24_mp3 2021_09_12-15-33-30.mp3 Dr Milena Kindziuk (UKSW) o przesłaniu miłości heroicznej w nauce kard. Stefana Wyszyńskiego (Temat dnia/Gość PR24)

- Kard. Wyszyński mówił: "nie zmuszą mnie, żebym nienawidził" - przypomniała. - Modlił się za swoich prześladowców, np. za Bolesława Bieruta. Podejmował walkę w sobie, żeby nie czuć nienawiści - powiedziała dr Milena Kindziuk.

Autorka biografii prymasa podkreśliła, że "podstawowym przesłaniem życia chrześcijańskiego jest miłość, także do nieprzyjaciół".

Pytana o wpływ prymasa na wydarzenia polityczne dr Milena Kindziuk stwierdziła, że kard. Wyszyński "był politykiem, ponieważ wymagała tego sytuacja Polski i Kościoła w Polsce". - Przeprowadził naród przez ten trudny okres komunizmu. Później jego dzieło kontynuował prymas Józef Glemp - przypomniała. - Ale oczywiście został beatyfikowany nie dlatego, że był politykiem, mężem stanu, tylko dlatego, że miał głęboką heroiczną wiarę i głęboką heroiczną miłość do drugiego człowieka - zaznaczyła. 

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Milena Kindziuk (UKSW)

Data emisji: 12.09.2021

Godzina: 15.33

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem