X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gest polityczny". Andrzej Talaga o wizycie Angeli Merkel w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:25
- Kanclerz ma pewną moc polityczną, która oczywiście słabnie wraz z upływem kadencji, ale to jest coś, co może przekazać swemu następcy, niezależnie od tego, kto on nim będzie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel podczas spotkania w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 11.09.2021.
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel podczas spotkania w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 11.09.2021. Foto: PAP/Rafał Guz

Kanclerz Niemiec złożyła w sobotę pożegnalną wizytę w Warszawie, gdzie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Angela Merkel wkrótce kończy urzędowanie po 16 latach sprawowania dotychczasowej funkcji.

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys o bilansie rządów Angeli Merkel: Europa podzielona i słaba

Jak zaznaczył Andrzej Talaga, wizyta Angeli Merkel nie oznacza nowego otwarcie w relacjach polsko-niemieckich, było to pożegnanie i gest polityczny w stosunku do Polski. - Angela Merkel zaproponowała pewien rodzaj pośrednictwa czy wstawiennictwa w konflikcie Polski z instytucjami UE. Gdyby kanclerz twardo była po stronie tych instytucji, bylibyśmy w większym kłopocie niż teraz. (…) Kanclerz ma pewną moc polityczną, która oczywiście słabnie wraz z upływem kadencji, ale to jest coś, co może przekazać swemu następcy, niezależnie od tego, kto on nim będzie. Niemcy są krajem, który ma ciągłość strategiczną, niezależnie od tego, która partia rządzi. Tu jest rola do odegrania dla Angeli Merkel - zauważył ekspert.

Gość audycji komentował także brak spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą. - Odpowiednikiem kanclerz Niemiec jest w innym kraju premier. To jest właściwy poziom. Oczywiście w relacjach polsko-niemieckich zawsze jest potrzeba jak najbliższego kontaktu, ale nie był to szczególny afront wobec Angeli Merkel, wizyta nie była umówiona odpowiednio wcześniej i w odpowiedni sposób. (…) Można było wykonać pewien gest pożegnania wobec odchodzącej kanclerz, (…) takie gesty mają w dyplomacji znaczenie. Jeśli chodzi o twarde uprawianie dyplomacji, ustalenie wzajemnych interesów, to spotkanie nie było konieczne - stwierdził.

Posłuchaj
22:56 PR24_mp3 2021_09_14-11-07-21.mp3 Andrzej Talaga o wizycie Angeli Merkel w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:


Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Talaga

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 12:15

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Kik: Merkel jest świadoma, że Polska to dla Niemiec kluczowy kraj w Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 19:26
- Angela Merkel, jako bardzo wytrawny polityk, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie znaczenie dla gospodarki niemieckiej, ale nie tylko - także dla niemieckich aspiracji - ma w Europie Polska - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komisja Europejska przekracza swoje kompetencje". Jadwiga Wiśniewska o opóźnieniu zatwierdzenia KPO

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:00
- Nie ma żadnych podstaw prawnych ani technicznych, które uzasadniałyby brak dostępu przez Polskę do środków Krajowego Planu Odbudowy - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń