Prof. Grabowska: TK nie może orzec inaczej niż stwierdzić, że konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce
- Byłoby to utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej. Trybunał Konstytucyjny nie może orzec inaczej niż uznać polską konstytucję za najwyższe prawo obowiązujące w naszym państwie. Bo TK orzekał tak do tej pory, pod rządami różnych prezesów. Co wcale nie oznacza, że my nie stosujemy unijnego prawa - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
2021-09-26, 11:20
Do 30 września zostało odroczone posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiego prawa nad unijnym. Rozprawa toczy się na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego.
Powiązany Artykuł
"Robią to z pozycji siły". Prof. Grabowska o działaniach instytucji UE względem Polski
- Ta sprawa, mimo iż premier pyta tylko o niektóre aspekty związane z wzajemnymi relacjami pomiędzy prawem Unii Europejskiej a prawem polskim, miała już wcześniej długą historię. Myślę o kwestii nadrzędności porządku unijnego nad porządkami krajowymi w państwach członkowskich - powiedziała prof. Genowefa Grabowska.
Posłuchaj
- Bo polski Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się w tej sprawie dwukrotnie. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zadano tego typu pytanie Trybunałowi, aby rozstrzygnął, czy w razie kolizyjności norm, również normy konstytucyjne mają ustępować i dawać pierwszeństwo porządkowi unijnemu czy też tego czynić nie należy. Kolejna, analogiczna rozprawa, po wejściu w życie Traktatu z Lizbony, odbyła się w roku 2010. Trybunał również badał, czy te nowe przepisy zawarte w Traktacie mogą zakłócać funkcjonowanie prawa wewnątrz kraju - dodała profesor.
Jak zaznaczyła, "w obydwu tych przypadkach Trybunał orzekł jednoznacznie, że normy konstytucyjne, Konstytucja RP ma pierwszeństwo przed normami prawa unijnego: że Konstytucja RP jest na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prawem najwyższym". - To nie jest zresztą nic nowego i nic dziwnego. Przecież artykuł 8. polskiej konstytucji właśnie to stwierdza - podkreśliła rozmówczyni PR24.
REKLAMA
- Jeżeli pojawi się tego typu odpowiedź, to będzie to utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej. TK nie może orzec inaczej niż uznać polską konstytucję za najwyższe prawo obowiązujące w naszym państwie. Bo TK orzekał tak do tej pory, pod rządami różnych prezesów. Co wcale nie oznacza, że my nie stosujemy unijnego prawa - podsumowała Genowefa Grabowska.
Więcej w nagraniu
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Wiesław Molak
REKLAMA
Gość: prof. Genowefa Grabowska
Data emisji: 26.09.2021
Godzina emisji: 10.33
bartos
REKLAMA
REKLAMA