more_horiz

"Robią to z pozycji siły". Prof. Grabowska o działaniach instytucji UE względem Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 12:58
- Jest napięcie między Polską a Komisją Europejską. Coraz więcej państw wskazuje, że takie kwestie należy rozwiązywać za pomocą dialogu - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Prof. Genowefa Grabowska została zapytana o to, na czym polega konflikt na linii Polska-Unia Europejska.

- Cały czas odnoszę wrażenie, że problem leży w działce politycznej, a nie prawnej. Jest napięcie między Polską (zresztą nie tylko nią) a Komisją Europejską, zwłaszcza jej głównym organem, który odpowiada za czuwanie, nad tym by prawo Unii Europejskiej w państwach członkowskich było należycie stosowane. Istotne jest to, aby sama KE stosowała się do prawa europejskiego, czyli Traktatu Europejskiego. Mamy tutaj do czynienia z konfliktem, gdyż komisja zupełnie inaczej postrzega na przykład: polską reformę wymiaru sprawiedliwości czy ustawy. To oni uważają, że należy to zrobić inaczej - tłumaczyła prof. Grabowska.

Bogdan Rzońca 1200.JPG
"PE chce rządzić naszym systemem prawnym". Rzońca o rezolucji europarlamentu ws. Polski

Dodała też, że "Unia niezgrabnie usiłuje narzucać Polsce określone, konkretne rozwiązania w tych dziedzinach, które nie należą do jej kompetencji". - Są to strefy, w których traktaty pozostawiają decyzję państwom członkowskim. A oni robią to z pozycji siły, a taka pozycja ważnego organu Unii Europejskiej nie przyniesie rozwiązania konfliktu - tłumaczyła ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.

Czytaj więcej:

- Zresztą coraz więcej państw wskazuje, że takie kwestie należy rozwiązywać za pomocą dialogu. Przecież w traktacie o Unii Europejskiej zapisana jest zasada o lojalnej współpracy między organami Unii a państwami członkowskimi. A lojalna współpraca to taka, która opiera się na wzajemnym słuchaniu - dodaje gość Polskiego Radia 24.

- Coraz więcej państw popiera stanowisko, które Polska wyraziła i zapisała w wielu uchwałach wewnętrznych. Słyszeliśmy, jak mocno akcentował potrzebę samodzielnego działania i nieprzymuszania kraju członkowskiego premier Słowenii Janez Janša, ale umknęło nam stanowisko premiera Litwy, który wyraźnie powiedział, że popiera Polskę i opowiada się za dialogiem - dodała profesor. 

Posłuchaj
21:10 PR24_AAC 2021_09_18-11-06-32.mp3 Goście PR24: Prof. Genowefa Grabowska

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego)

Data emisji: 18.09.2021

Godzina: 11.06

nj 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem