more_horiz

Podsumowanie rządów Angeli Merkel. Dr Kwiatkowska: Niemcy cenią ją za stabilność i poczucie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 13:25
- Niemcy doceniają Merkel przede wszystkim za poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Była uwikłana w różne kryzysy, ale cały czas zarządzała w taki sposób, że można było wyjść obronną ręką - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert ds. Niemiec.
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Faworytem wyborów w Niemczech jest Olaf Scholz. Ostatnie sondaże przedwyborcze wskazują, że ma na to szansę, choć na ostatniej prostej chadecja CDU/CSU zaczęła odrabiać straty i na dzień przed wyborami różnica na korzyść SPD stopniała do 1-2 proc. W badaniach preferencji kanclerskich Scholz praktycznie nie ma konkurencji - jako kanclerza chciałoby go widzieć blisko 50 procent Niemców. Na wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać, więc warto podsumować dotychczasowe rządy. Po 16 latach na czele rządu federalnego kanclerz Angela Merkel nie ubiega się o reelekcję.

forum-0633791029 (1).jpg
Wybory w Niemczech. "Scholzomat", kampania czerwonych skarpet i kompromitujące nagranie Armina Lascheta

Bezpieczeństwo

Dr Kwiatkowska powiedziała, że ogólna ocena rządów Merkel jest bardzo dobra, choć nie brakuje także zarzutów pod jej adresem. - Patrząc na wyniki badań w Niemczech i Europie, to 16 lat Angeli Merkel jest oceniane bardzo dobrze, mimo że respondenci wskazują na różne braki. Ogólna ocena jest jednak bardzo dobra - powiedziała.

- Niemcy doceniają Merkel przede wszystkim za poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Była uwikłana w różne kryzysy, ale cały czas zarządzała w taki sposób, że można było wyjść obronną ręką. Kryzys migracyjny podzielił społeczeństwo - zauważyła.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła jednak, że przez czas rządów Merkel zmieniło się nastawienie Niemców m.in. do problemu migracji. - Niemcy bardzo zmienili zdanie nt. przyjmowania uchodźców. Przede wszystkim jest zasada pomagania na miejscu, a w drugiej kolejności przyjmowanie tylko tych, którzy potrzebują pomocy i chcą pracować - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy


Posłuchaj
17:23 PR24_mp3 2021_09_26-13-10-06.mp3 Dr Anna Kwiatkowska o Angeli Merkel (Gość PR24)

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Anna Kwiatkowska (kierownik Działu Niemieckiego w Ośrodku Studiów Wschodnich)

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 13:10

dz

Zobacz także

Zobacz także