"Zakażonych może być nawet cztery razy więcej". Dr Afelt o jesiennej fali pandemii
- Niektóre modele sugerują, że jesienna fala może przynieść nawet 40 tys. zgonów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-09-29, 21:33
Ubiegłej doby odnotowano w Polsce 1234 nowe zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie lubelskim i mazowieckim.
Powiązany Artykuł
Prof. Gielerak: mamy do czynienia z najlepiej przebadaną szczepionką w historii ludzkości
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że wszystkie prognozy pokazują wzbieranie fali jesiennej i niezależenie od metodologii są zgodne. - Natomiast niepotrzebnie przywiązujemy się do wartości pokazujących liczbę zakażeń. One są orientacyjne, najdalsze do rzeczywistych. Ważniejsza jest liczba zajętych łóżek i osób pod respiratorami. To są tzw. twarde dane. Osoby zakażone, to takie, które zostały wykryte poprzedniego dnia w systemie testowania. Na tym etapie fali ta liczba może być nawet 3-4 razy wyższa. Część osób jest bowiem bezobjawowa, niektóre z obawami nie zgłaszają się do testowania, natomiast osoby zaszczepione, które mogą być zakażone, nie mają powodu, by się badać - powiedziała dr Aneta Afelt.
Jej zdaniem dynamika przyrostu liczby osób zakażonych jest niemal bliźniacza do tej sprzed roku. - Mamy w Polsce zaszczepione 51,3 proc. populacji. W grupie seniorów, którzy są narażeni na ciężkie przejście koronawirusa, z osób powyżej 80. roku życia, zaszczepione jest tylko 63 proc. Część z nich szczepionką jednodawkową, która ma niską ochronę przed ponownym zakażeniem. Ci seniorzy najczęściej też mieszkają w tej części Polski, gdzie jest najmniejszy odsetek osób zaszczepionych. Niektóre modele sugerują, że jesienna fala może przynieść nawet 40 tys. zgonów, głównie osób powyżej 80. roku życia. Dodatkowo wśród nastolatków w wieku 12-18 lat zaszczepione jest tylko 10 proc. populacji. Mamy grupę aktywną w przestrzeni publicznej, która w polskiej strukturze społecznej może być wektorem, dostarczycielem wirusa do przestrzeni rodzinnej. Przy wariancie Delta wszystkie osoby niezaszczepione w rodzinie zachorują - tłumaczyła dr Afelt.
REKLAMA
Ekspert z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przypomniała również, że wirus jest wysoce zakaźny i daje co najmniej takie same skutki zdrowotne jak poprzedni wariant. - Ci, którzy chorowali rok temu, jeżeli się nie zaszczepili, ryzykują ponowne zakażenie. Średnia odporność trwa bowiem do 10 miesięcy - podsumowała.
Posłuchaj
Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 903 234 zakażenia koronawirusem, zmarły 75 572 zakażone osoby. W sumie w pełni zaszczepionych jest 19 374 121 osób.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 29.09.2021
Godzina: 20.06
REKLAMA