more_horiz

Ziemkiewicz: usłyszałem, że nie zostanę wpuszczony ze względu na poglądy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 16:00
- Oficer imigracyjny powiedział, że z uwagi na moje poglądy polityczne i tak nie zostanę wpuszczony (do Wielkiej Brytanii - red.). (...) Zapytałem, co z moimi poglądami jest nie tak. Odparł, że nie będzie o tym rozmawiał, bo on tylko wykonuje rozkazy - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, publicysta "Do Rzeczy", o kulisach jego zatrzymania w Londynie.
Rafał Ziemkiewicz
Rafał Ziemkiewicz Foto: PR24/TB

Docierają do nas sygnały, że powodem zatrzymania Rafała Ziemkiewicza w Wielkiej Brytanii były jego poglądy; gdyby to się potwierdziło, byłoby to bardzo niepokojące - oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że dyskryminowanie kogoś za poglądy byłoby rzeczą niedopuszczalną. Dziennikarz "Do Rzeczy" został zatrzymany w sobotę rano na lotnisku Heathrow. Przyleciał do Anglii wraz z żoną i córką, która zaczyna studia na Oxfordzie.

"Oszczerstwa" brytyjskiej poseł

Rafał Ziemkiewicz odniósł się na antenie PR24 m.in. do słów deputowanej Rupy Huq, która oceniła, że "każdy, kto propaguje rasizm, islamofobię i Holokaust jest niemile widziany w Wielkiej Brytanii". - Grube oszczerstwa - stwierdził. - Jeżeli to jest prawdą, że ona - bo tak się przechwala - spowodowała (niewpuszczenie publicysty do kraju - red.), to bardzo dziwnie mówi o stosunkach panujących w Wielkiej Brytanii, bo ona jest zwykłą posłanką - powiedział.

Jak mówił, warto, by polskie władze zadały pytanie władzom w Londynie, w jaki sposób szeregowa deputowana może wpłynąć na to, że ktoś nie zostaje wpuszczony "w całkowicie prywatnych celach" na teren państwa. Rafał Ziemkiewicz mówił też, że Rupa Huq to "otwarta antysemitka", która na tym tle miała np. problemy w Partii Pracy.

forum-ziemkiewicz 1200 .jpg
Zatrzymanie Ziemkiewicza. CMWP SDP: to niedopuszczalne naruszenie zasady wolności słowa

Procedura aresztu deportacyjnego

Publicysta zdradził też kulisy jego zatrzymania. Najpierw miał usłyszeć o kłopotach z jego paszportem, problemami z danymi. Przekonywano go, że to chwilowe kłopoty, a sprawa jest jedynie "formalnością". Urzędnicy podobną informację mieli też przekazać konsulowi RP.


Posłuchaj
09:51 Ziemkiewicz PR24.mp3 Rafał Ziemkiewicz: słowa Rupy Huq na mój temat to grube oszczerstwa (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

- Potem przez jakieś dwie godziny w ogóle przestali się pojawiać, zostałem pozostawiony w pomieszczeniu odosobnienia na lotnisku. A później zaczęła się procedura aresztu deportacyjnego - opowiedział. Dodał, że zrobiono mu fotografie, pobrano odciski palców.

Czytaj także: 

"Odstawiono mnie do najbliższego polskiego samolotu"

Zgodnie z procedurą, jak usłyszał Rafał Ziemkiewicz, miały mu zostać zadane pytania przez oficera imigracyjnego, tymczasem "nie zadał on absolutnie żadnych pytań". - Po prostu powiedział, że z uwagi na moje poglądy polityczne i tak nie zostanę wpuszczony, więc on mi dobrze radzi bym sam pojechał, a oni nie będą wszczynać sprawy, nie będzie śladów w papierach. Stanowczo odmówiłem i zapytałem, co z moimi poglądami jest nie tak. Odparł, że nie będzie o tym rozmawiał, bo on tylko wykonuje rozkazy - mówił publicysta na antenie PR24.

ZOBACZ TAKŻE
pap_20180125_0ZL (1).jpg
"Dali mi dobrą radę, żebym sobie poszedł". Ziemkiewicz o kulisach zatrzymania

- Tak to się skończyło, potem dostałem jakiś papierek, podpisany nie wiadomo przez kogo, o odmowie wjazdu i zgodnie z procedurami zostałem odstawiony przez dwóch strażników do najbliższego polskiego samolotu, gdzie oddano mi paszport dopiero po przekroczeniu granicy - stwierdził Rafał Ziemkiewicz. Jak dodał, okazało się, że miał już wbitą w paszporcie brytyjską pieczątkę, która jednak została skreślona, co w jego opinii sugeruje, że miał już pomyślnie przejść procedury na granicy, ale ktoś interweniował w tej sprawie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Rafał Ziemkiewicz ("Do Rzeczy")
Data emisji: 03.10.2021 r.
Godzina emisji: 15.14

Polskie Radio 24/ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem