more_horiz

"Postępowanie brytyjskich władz jest skandaliczne". Parys o zatrzymaniu Ziemkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 15:19
- Rafał Ziemkiewicz został skrzywdzony jako człowiek, jako obywatel, jako dziennikarz  - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys, pytany o zatrzymanie publicysty na Heathrow. - Postępowanie brytyjskich władz jest skandaliczne - podkreślił. 
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Brytyjskie służby graniczne zatrzymały w sobotę na lotnisku Heathrow publicystę "Do rzeczy" Rafała Ziemkiewicza. Dziennikarz przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie towarzyszył córce, która miała rozpocząć naukę w Oxfordzie. Brytyjskie służby przepuściły żonę i córkę Rafała Ziemkiewicza, ale jego samego zatrzymały. Po kilku godzinach kazano mu wracać do Polski.

pap_20180125_0ZL (1).jpg
"Dali mi dobrą radę, żebym sobie poszedł". Ziemkiewicz o kulisach zatrzymania

- Rafał Ziemkiewicz został skrzywdzony jako człowiek, jako obywatel, jako dziennikarz - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys. - Tę krzywdę trzeba mu wyrównać - podkreślił i ocenił, że postępowanie brytyjskiej służby granicznej wobec dziennikarza świadczy o "kompromitacji brytyjskiego wywiadu i brytyjskiej dyplomacji". 

Czytaj także: 

- To jest dowód na to, że w brytyjskiej dyplomacji, brytyjskich służbach specjalnych pracuje agentura komunistyczna i że nie są to służby dostarczające wiarygodne informacje swojemu rządowi i swoim instytucjom. To nie jest tak, że opinia jednej zwariowanej posłanki mogła w normalnym kraju zablokować czyjś wjazd do danego państwa. Myślę, że należy zastosować pewne retorsje, czyli zakaz wjazdu dla tej posłanki do Polski, dopóki Rafał Ziemkiewicz nie zostanie przeproszony - oświadczył były szef MON. 

"Skandaliczne postępowanie Brytyjczyków"

Gość "Tematu dnia" przypomniał, że "w Polsce panuje od paruset lat zasada, iż wolno głosić swoje poglądy i - jak mówił Zygmunt August - król nie jest panem niczyjego sumienia". - My od wielu wieków wyznajemy zasadę wolności głoszenia poglądów. Ubolewam, że obecna Wielka Brytania takich zasad nie przestrzega - stwierdził.

forum-ziemkiewicz 1200  (1).jpg
"Najbardziej uderzyło to w moją rodzinę i prywatność". Ziemkiewicz o zatrzymaniu w Wielkiej Brytanii

- To jest tym bardziej przykre, że przez ubiegłe lata w Wielkiej Brytanii znajdowali opiekę piewcy stalinizmu, Wielka Brytania chroniła ich i gościła przez kilkadziesiąt lat - mówiąc krótko - zbrodniarzy stalinowskich. Postępowanie brytyjskich władz jest skandaliczne - mówił Jan Parys.

Posłuchaj
19:59 Parys_Jan - [PR24]PR24 (mp3) 4 październik 2021 14_35_42.mp3 Jan Parys: zatrzymanie Rafała Ziemkiewicza w Londynie to kompromitacja brytyjskich służb granicznych ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.  

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Opaliński

GośćJan Parys (b. szef MON)

Data emisji: 4.10.2021

Godzina emisji: 14.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem