more_horiz

COVID-19 a turystyka. Karpiński: będziemy się musieli oswoić z sytuacją pandemiczną

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:22
- Jestem ogromnym sceptykiem co do ograniczania dostępu do atrakcji turystycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński, ekonomista, ekspert ds. turystyki z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. - Prędzej czy później będziemy musieli się chyba oswoić z sytuacją pandemiczną - ocenił.
Kolejne kraje wymagają przepustek covidowych w przypadku chęci skorzystania z atrakcji turystycznych
Kolejne kraje wymagają przepustek covidowych w przypadku chęci skorzystania z atrakcji turystycznychFoto: David Pereiras/Shutterstock

Kolejne kraje rozszerzają obowiązek posiadania tzw. paszportów covidowych. Z końcem września Francja wprowadziła takie przepustki dla młodzieży w wieku 12-17 lat. Do tej pory obowiązek okazywania "paszportu" w miejscach publicznych dotyczył wyłącznie osób dorosłych. Dokument wymagany jest, aby uzyskać dostęp do miejsc rozrywki i sportu, barów i restauracji, oraz niektórych środków transportu i szpitali.

covid szpital 1200 free.jpg
Niemal 700 nowych zakażeń koronawirusem. Są poniedziałkowe dane resortu zdrowia

- Jestem wolnościowcem i martwi mnie sytuacja, że nie tylko paszport, ale też może dodatkowe badanie da nam prawo do wyjechania w dane miejsce turystyczne czy zwiedzenia danej wystawy - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński, ekonomista, ekspert ds. turystyki z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

"Jakieś rozwiązanie będzie musiało nastąpić"

Gość "Tematu dnia" wyraził nadzieję, że "będziemy powoli zmierzać do normalności", co pokazują kolejne sytuacje. - Co prawda wskaźniki szybują ostatnimi czasy, ale z punktu widzenia turystyki widać, że ludzie zaczęli być coraz bardziej odważni i zaczynają wyjeżdżać, spotykać się ze sobą w przestrzeni publicznej - wskazał ekspert i przywołał zakończone niedawno turystyczne targi w Poznaniu czy "drobne sygnały imprez masowych i eventów z obszaru turystyki". 

Czytaj także: 

- Co do atrakcji turystycznych i ograniczenia dostępu do nich - jestem ogromnym sceptykiem, jeśli chodzi o takie działania. Prędzej czy później jakieś rozwiązanie będzie musiało być wprowadzone i będziemy musieli się chyba oswoić z sytuacją pandemiczną - ocenił Adam Karpiński. 

Posłuchaj
24:18 Turysrtyka - [PR24]PR24 (mp3) 4 październik 2021 15_33_30.mp3 Adam Karpiński o sytuacji turystyki w czasie pandemii i tzw. paszportach covidowych ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu. 

W ciągu minionej doby wykryto w Polsce 684 zakażenia koronawirusem, nie zmarła żadna zakażona osoba. Od początku epidemii wykryto w Polsce 2 911 549 zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło 75 695 zakażonych osób. Wyzdrowiały 2 665 103 osoby. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: Adam Karpiński (ekonomista, ekspert ds. turystyki, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu)

Data emisji: 4.10.2021

Godzina emisji: 15.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem