more_horiz

Dr Kędzierski o środkach z unijnego Funduszu Odbudowy: możemy nie zdążyć wydać tych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:32
- Może być tak, że nawet jeżeli otrzymamy pierwszą zaliczkę z opóźnieniem, to nie ma żadnej gwarancji, że kolejne zaliczki dostaniemy w terminie. Przypomnę, że te pieniądze muszą być wydane do końca 2023 roku i część w 2024 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Dr Marcin Kędzierski
Dr Marcin KędzierskiFoto: PR24/MS

KE nie rozpatruje blokowania Funduszu Odbudowy dla Polski w ramach retorsji za wyrok TK. Na to będą naciskać Holandia i Europarlament, który przyjmie w tej sprawie rezolucję. W debacie weźmie udział polski premier.

shutterstock_ parlament europejski europarlament strasburg 1200 .jpg
Debata w PE z udziałem premiera. Rzecznik rządu: sztuką jest walczyć o swoje interesy w UE

Podstawa wypłaty środków

Dr Kędzierski podkreślił, że brak rozpatrzenia wniosków Polski i Węgier spowoduje opóźnienia dla całego programu. - KE przesłała do RE większość KPO, które są podstawą do wypłaty środków. Komisja nie przesłała jeszcze polskiego i węgierskiego planu odbudowy, a to oznacza, że te środki się opóźnią. Trzeba pamiętać o konstrukcji tego funduszu. Ta płatność nie będzie przesyłana jednym transferem, ale będą zaliczki - powiedział.

Czytaj również:

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na mechanizm wydatkowania tych środków. - Może być tak, że nawet jeżeli otrzymamy pierwszą zaliczkę z opóźnieniem, to nie ma żadnej gwarancji, że kolejne zaliczki dostaniemy w terminie. Przypomnę, że te pieniądze muszą być wydane do końca 2023 roku i część w 2024 roku - powiedział.

- Te wszystkie opóźnienia będą zwiększały presję na szybkie wydatkowanie tych środków. Może być też tak, że nawet jeżeli UE da nam wszystkie te pieniądze pod koniec tego okresu, to fizycznie możemy nie być w stanie tych pieniędzy wydać. Może to rodzić wiele problemów i trudności - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
20:45 PR24_mp3 2021_10_16-11-07-00.mp3 Dr Marcin Kędzierski o Planie Odbudowy ("Gość PR24")

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadziła: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 16.10.2021

Godzina emisji: 11:03

dz

Zobacz także

Zobacz także