more_horiz

"Rzecz zasadna ze względu na niezmienne cele Łukaszenki". Prof. Kik o uszczelnieniu granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 19:00
- Niezależnie od tego, że jestem głęboko wstrząśnięty tym, co dzieje się na granicy i nie zgadzam się z takim postępowaniem, to racjonalnie rzecz ujmując, widzę potrzebę stworzenia czegoś, co być może doprowadzi z czasem do zniechęcenia tego potoku migrantów kierowanych przez służby Łukaszenki na polską granicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.        
Prof. Kazimierz Kik
Prof. Kazimierz KikFoto: PR24/AK

Za ustawą o budowie zabezpieczenia na granicy zagłosowali w czwartek wszyscy obecni na sali sejmowej posłowie: PiS, PSL, Porozumienia, Kukiz'15, Konfederacji i koła Polskie Sprawy. Przeciw byli posłowie KO, Lewicy i Polski 2050.

Bogdan Rzońca 1200.JPG
Rzońca o dofinansowaniu systemu ochrony granicy z Białorusią: Unia nie będzie szczędziła środków

- Budowa muru na granicy polsko-białoruskiej to kilkumiesięczny proces, dlatego ustawa w tej sprawie powinna jak najszybciej trafić do prezydenta; mam nadzieję, że nie będzie do niej uchwalonych poprawek - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Do tematu na antenie PR24 odniósł się prof. Kazimierz Kik. 

- Jednym z wielu celów przyświecających panu Łukaszence jest destabilizacja polityczna Polski na tym bardzo newralgicznym odcinku jakim jest mocno kontrowersyjny problem stosunku do polityki wobec nielegalnych migrantów. Myślę, że nie ulegnie to zmianie - ocenił politolog.    

Jak dodał prof. Kik, w takiej sytuacji budowanie muru na granicy z Białorusią "jest rzeczą zasadną, bo już na przeciw siebie stoją żołnierze polscy i białoruscy, a w środku między nimi miotają się dzieci, kobiety, migranci odpychani z jednej i drugiej strony."  

Gość audycji odniósł się również do kwestii zaangażowania UE w pomoc, przy budowie zabezpieczeń na granicy polsko-białoruskiej. 

Posłuchaj
20:25 PR24_mp3 2021_10_17-18-06-20.mp3 Prof. Kazimierz Kik o budowie muru na granicy z Białorusią ("Temat dnia/Gość PR224") 

- Polska granica wschodnia jest wschodnią granicą Unii Europejskiej. Budując mur na granicy z Białoruś, Polska nie tylko działa w interesie własnym, ale ma swoje zobowiązania wobec wspólnoty unijnej - skomentował.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gość: Prof. Kazimierz Kik 

Data emisji: 17.10.2021

Godzina: 18.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem