more_horiz

Dr Andrzej Anusz: sytuacja na granicy z Białorusią to wspólna sprawa Polski i całej UE

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:14
- Charakterystyczne w przekazach, jakie dostajemy od migrantów, jest to, że oni nie traktują Polski jako docelowego państwa, w którym chcą się osiedlić, ale mówią przede wszystkim o Niemczech i państwach Europy Zachodniej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego).
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska będzie broniła swej suwerenności, a także swych praw w Unii Europejskiej, nie ulegając żadnym szantażom. W obszernym wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nasze prawa w Unii Europejskiej są obecnie "bezczelnie, bezprawnie i w niezgodzie z traktatami podważane". Będziemy też strzegli polskiej granicy z Białorusią, czemu służy budowa bariery zabezpieczającej, o której wzniesieniu dużą większością głosów zadecydował Sejm.

Tomasz Sakiewicz 1200.jpg
Tomasz Sakiewicz: polska opozycja swoimi działaniami wpisuje się w plan Putina

Wicepremier zwrócił uwagę, że nasz kraj broni się dotąd bardzo skutecznie - zarówno przed próbami przerzucania nielegalnych migrantów, jak i przed innymi przejawami wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim Aleksandra Łukaszenki i władze na Kremlu.

Dr Andrzej Anusz podkreślał, że granica polsko-białoruska to również granica UE. - Tu mamy wspólny front, białorusko-europejski. Polska dyplomacja powinna oraz więcej o tym mówić, uświadamiać politykom w Brukseli, że sprawa granicy z Białorusią jest naszą wspólną sprawą. Z tego trzeba wyciągać również polityczne wnioski - komentował. Gość audycji zauważył, że rola prezydenta Putina w kryzysie migracyjnym jest bardzo ważna. - Reżim Łukaszenki bez jego wsparcia i służb nie byłby taki twardy w tej operacji. Co do tego, że to jest wspólna akcja Rosji i Białorusi, nie ma żadnej wątpliwości - zaznaczył.

Ekspert zwracał uwagę na niedawną wypowiedź odchodzącej kanclerz Niemiec. - Angela Merkel w ostatnim czasie jasno mówi, że Bruksela powinna rozmawiać zarówno z Warszawą jak i z Budapesztem, państwami, które przez cześć instytucji europejskich są krytykowane. Zdaje sobie ona doskonale sprawę z tego, że gdyby polska granica została przełamana przez fale migrantów, to pójdą oni do Niemiec i państw Zachodu, które po doświadczeniach kryzysu migracyjnego z 2015 r. mają dużo twardszą politykę wobec migrantów - komentował.

- Twarda linia, którą prezentuje polski rząd, będzie kontynuowana, widać, że ta polityka Białorusi w kwestii migracji ma poparcie polskiego społeczeństwa, możemy się jednak spodziewać, że w sytuacji gdyby sytuacja na granicy się nie pojawiła, mamy prawny problem, stan wyjątkowy kończy się po 60 dniach. Tu może pojawić się sprawa udziału Frontexu. Wtedy Bruksela będzie musiała się zaangażować w obronę polskiej granicy nie tylko w sposób polityczny, ale i fizyczny - mówił dr Andrzej Anusz.

Posłuchaj
22:53 PR24_mp3 2021_10_18-13-35-38.mp3 Dr Andrzej Anusz o kryzysie migracyjnym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od początku roku Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego przedarcia się z Białorusi do Polski. Ponad 7 tysięcy takich prób podjęto w tym miesiącu.

Więcej w zapisie audycji.  

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Antoni Trzmiel

  Gość: dr Andrzej Anusz

  Data emisji: 18.10.2021

  Godzina emisji: 13.35

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także

  X
  Szanowny Użytkowniku
  25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
  1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
  2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
  3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
  4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
  5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
  6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
  7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
  8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
  Rozumiem