more_horiz

"Musimy żyć z takim kanclerzem, jaki jest". Aleksandra Rybińska o wyborach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 15:28
- Dlaczego jakiś kanclerz ma być korzystny dla Polski? Kanclerz ma być korzystny dla Niemiec. A my musimy żyć z taką rzeczywistością i z takim kanclerzem, jaki jest - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka "Sieci", odnosząc się do twierdzenia, jakoby Angela Merkel była kanclerzem "korzystnym dla Polski".
Aleksandra Rybińska
Aleksandra RybińskaFoto: PR24

Po ukonstytuowaniu się nowego Bundestagu i oficjalnej dymisji kanclerz Angeli Merkel w Niemczech rozpoczęła się dziś gorąca faza negocjacji koalicyjnych. Wszystko wskazuje na to, że zwycięska SPD będzie tworzyć rząd wraz z liberałami z FDP i Zielonymi, w ramach tzw. koalicji świateł drogowych. Kwestiami spornymi w rozmowach między SPD, FDP i Zielonymi pozostają gospodarka oraz finanse. Od dziś politycy SPD, FDP i Zielonych będą pracować w 22 grupach roboczych nad dopięciem umowy koalicyjnej. Partie chcą przedstawić umowę koalicyjną na końcu listopada. W Polskim Radiu 24 o sytuacji politycznej Niemiec mówiła Aleksandra Rybińska.

1200_Szynkowski_Forum.jpg
Wiceszef MSZ: Polska prowadzi dialog ze wszystkimi liczącymi się frakcjami Bundestagu

Dziennikarka stwierdziła, że nie należy spodziewać się wielkiej zmiany w Niemczech i niemieckiej polityce, jak to określiła - będzie to "zmiana bez zmiany". Jej zdaniem wynika to chociażby z postawy prawdopodobnego przyszłego kanclerza Niemiec Olafa Scholza, lidera SPD.

- Olaf Scholz nawet w kampanii wyborczej stylizował się na Angelę Merkel, wykonywał te same gesty rękoma. Angela Merkel ma taki słynny kształt, który robi rękami, dłonie składa w taki romb. To samo robił Olaf Scholz, stylizował się na następcę i kontynuatora Angeli Merkel. W związku z tym te trzy partie, kiedy już utworzą koalicję, to wszystkie ich postulaty, które wprowadzą do umowy koalicyjnej, będą się w pewnym sensie równoważyć - mówiła Aleksandra Rybińska, dodając, że zmian można spodziewać się w niuansach w polityce zagranicznej.

Czytaj również:

Aleksandra Rybińska stwierdziła, że negocjacje koalicyjne mogą się przedłużać, a do tego czasu krajem rządzić jednak będzie Angela Merkel, która wielokrotnie podkreślała duże znaczenie Polski dla Niemiec, zwłaszcza w kontekście współpracy gospodarczej. Zdaniem dziennikarki, nowy rząd może powstać pod koniec grudnia, ale może to być nawet później.

Aleksandra Rybińska podkreśliła przy tym, że - mimo słów i działań Angeli Merkel - nie należy jej uznawać za kanclerza "dobrego dla Polski". - Dlaczego jakiś kanclerz ma być korzystny dla Polski? Kanclerz ma być korzystny dla Niemiec. A my musimy żyć z taką rzeczywistością i z takim kanclerzem, jaki jest. Nie tworzyłabym rankingu korzystnych (dla Polski - przyp. red.) kanclerzy - wyjaśniła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:45 PR24_mp3 2021_10_27-14-09-03_Rybińska.mp3 Aleksandra Rybińska o sytuacji politycznej w Niemczech ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Aleksandra Rybińska (specjalistka ds. polityki niemieckiej, tygodnik "Sieci")
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 14.09

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także